ՀՀ ԱԺ-ն այսօր շարունակեց երեկ մեկնարկած ՀՀ Ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագծի քննարկումը: Ելույթ ունենալով խորհդարանում` ՀՀ արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը անդրադարձավ 2 հիմնական փոփոխության: Առաջին փոփոխությունը վերաբերում էր նրան, որ համայնքի ղեկավարի և ավագանու անդամի թեկնածուն պետք է հաշվառված լինի համայնքում ոչ թե 2 տարի, ինչպես նախատեսվում է գործող օրենքով, այլ 6 ամիս: Երկրորդ փոփոխությամբ առաջարկվում է քվեարկության ամփոփման փուլում ընդդիմության վստահված անձանց անհրաժեշտության դեպքում տրամադրել գրանցամատյանում նշված ընտրողների թվի վերաբերյալ տվյալները: Ինչպես ասաց Թովմասյանը, սրանով կառավարությունը ընդառաջ է գնում ընդդիմությանը:
Քննարկումներից հետո պատգամավորները 73 «կողմ», 11 «դեմ», առանց ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ երկրորդ ընթերցմամբ քվեարկեցին օրինագծի օգնտին:

24 May 2011 - 11:06 AMT
Only the ARF Dashnaktsutyun parliamentary group voted against the bill, which was supported by 73 parliamentarians. 11 MPs abstained.
Head of the group Vahan Hovhannisyan said that though the amendments can be considered as a serious progress, the group will vote against them, since the offered bill does not envisage radical reforms in the Electoral Code.
Group member Armen Rustamyan said, in turn, that the suggested amendments only boost the coalition parties’ chance to be reelected.
Meanwhile, Armenian Minister of Justice Hrayr Tovmasyan said that the amendments are efficient for holding democratic elections in Armenia. According to him, these indicate the authorities’ willingness to hold fair and free elections.