ՀՀ ԱԺ-ն այսօր շարունակեց երեկ մեկնարկած ՀՀ Ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագծի քննարկումը: Ելույթ ունենալով խորհդարանում` ՀՀ արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը անդրադարձավ 2 հիմնական փոփոխության: Առաջին փոփոխությունը վերաբերում էր նրան, որ համայնքի ղեկավարի և ավագանու անդամի թեկնածուն պետք է հաշվառված լինի համայնքում ոչ թե 2 տարի, ինչպես նախատեսվում է գործող օրենքով, այլ 6 ամիս: Երկրորդ փոփոխությամբ առաջարկվում է քվեարկության ամփոփման փուլում ընդդիմության վստահված անձանց անհրաժեշտության դեպքում տրամադրել գրանցամատյանում նշված ընտրողների թվի վերաբերյալ տվյալները: Ինչպես ասաց Թովմասյանը, սրանով կառավարությունը ընդառաջ է գնում ընդդիմությանը:
Քննարկումներից հետո պատգամավորները 73 «կողմ», 11 «դեմ», առանց ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ երկրորդ ընթերցմամբ քվեարկեցին օրինագծի օգնտին:

Парламент Армении во втором чтении принял изменения в Избирательный кодекс Армении. Депутаты 73 голосами “за”, 11 – “против”, без воздержавшихся проголосовали за внесение изменений в ИК страны. Против проголосовала лишь фракция АРФ Дашнакцутюн.
Руководитель фракции Ваан Ованнисян заявил, что, несмотря на то, что изменения можно считать серьезным прогрессом, тем не менее, фракция проголосует против, поскольку предлагаемый законопроект не предусматривает коренных реформ в ИК.
В свою очередь, депутат АРФД Армен Рустамян отметил, что предлагаемые в ИК изменения лишь расширяют шансы переизбрания властей.
Выступая в парламенте, министр юстиции Армении Грайр Товмасян отметил, что предлагаемые изменения являются эффективными для проведения в Армении демократических выборов. По словам министра, эти изменения показывают, что власти готовы провести справедливые и свободные выборы.