Մայիսի 19-ին Վրաստանում Հայաստանի դեսպան Հովհաննես Մանուկյանը հանդիպեց Վրաստանի մշակույթի եւ հուշարձանների պահպանության նախարար Նիկոլոզ Ռուրուայի հետ եւ քննարկեց մշակութային ոլորտում համագործակցության մի շարք հարցեր:
Անդրադառնալով Թբիլիսիի Պ. Ադամյանի անվան պետական հայկական դրամատիկական թատրոնի շենքի նորոգմանը` Վրաստանի մշակույթի եւ հուշարձանների պահպանության նախարարը տեղեկացրեց դեսպանին, որ վրացական կողմը լուծել է ֆինանսական միջոցների հարցը եւ մոտ ժամանակներս կսկսվեն նախագծային աշխատանքները, որոնց կհաջորդեն նորոգման աշխատանքները:
Քննարկվեց նաեւ վթարային վիճակում գտնվող Թբիլիսիի երկու չգործող հայկական` Սուրբ Նշան եւ Սուրբ Նորաշեն եկեղեցիների նորոգման հարցը:
Անդրադառնալով հայ-վրացական մշակութային կապերի, փոխճանաչողության գործընթացը ամրապնդելու խնդիրներին` դեսպանը նշեց հայկական եւ վրացական մտավորականության ներկայացուցիչների պարբերական հանդիպումներ կազմակերպելու անհրաժեշտությունը: Վրաստանի մշակույթի եւ հուշարձանների պահպանության նախարարն ընդգծեց, որ այդպիսի հանդիպումները հատկապես օգտակար կլինեն երիտասարդ սերնդի համար, հաղորդում է ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:

24 Май 2011 - 11:57 AMT
Посол Армении в Грузии Ованнес Манукян встретился с министром культуры и охраны памятников Грузии Николозом Руруа. На встрече обсуждались вопросы сотрудничества в сфере культуры.
Касаясь реставрации здания Государственного армянского драматического театра имени Петроса Адамяна в Тбилиси, министр сообщил, что грузинская сторона решила вопрос финансирования, и в ближайшее время начнутся проектные работы, за которыми последуют восстановительные работы.
В ходе встречи обсуждался также вопрос восстановления находящихся в аварийном состоянии двух недействующих армянских церквей – Сурб Ншан и Сурб Норашен, расположенных на территории Тбилиси.
В контексте армяно-грузинских культурных связей, затрагивая вопросы укрепления процесса взаимного признания, посол отметил необходимость организации периодических встреч представителей армянской и грузинской интеллигенции. Министр культуры Грузии подчеркнул, что такие встречи особенно будут полезны для молодого поколения.