Հայ անվանի քանդակագործ Ղուկաս Չուբարյանի արվեստանոցը, որը գտնվում է Երևանի Նալբանդյան 106 հասցեում, անհայտ անձիք մայիսի 24-ին, ամենաուշը մինչև հաջորդ օրը առավոտյան ժամը 9:00-ին սպառնացել են քանդել նրա արվեստանոցը: Չուբարյանների ընտանիքին նախապես չի զգուշավցել իրենց սեփական տարածք մտնելու և քանդման աշխատանքների մասին: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հայտնել է «Մեր քաղաքը» նախաձեռնության անդամներից մեկը:
Ներկա պահին բնակիչները բողոքում են ՆԳՆ-ին պատկանող մանկապարտեզի քանդման, ինչպես նաև ծառահատման դեմ: Բնակիչների հավաստմամբ, շուրջ 9.000 քառակուսի մետր ցանկապատված տարածքում արդեն բազմաթիվ ծառեր են հատվել, ինչպես նաև մեծ քանակությամբ խաղողի վազեր:Մայիսի 21-ին Երևանի Նալբանդյան 106/1 և հարակից շենքերի բնակիչները դուրս էին եկել բողոքի ցույցի:
Կառուցապատող «Ավագշին» ՍՊԸ–ն թույլտվություն է ունեցել կատարելու միայն քանդման աշխատանքներ` համաձայն քաղաքապետարան ներկայացրած քանդման աշխատանքների նախագծի, սակայն իրականացրել է նաեւ կառուցման, տվյալ պարագայում` հողային աշխատանքներ նույնպես, ինչի իրավունքը չուներ:
Հիշեցնենք նաև, որ բնակիչների հետ հանդիպել է Երևանի քաղաքապետարանի քաղաքաշինության տեսչության պետ Սևադա Հայրապետյանը, և հայտարարել, որ այժմ ստեղծվում է միջգերատեսչական խումբ, որը կքննարկի, թե որքանով են քաղաքաշինական նորմերին համապատասխանում սեփականատերերի ծրագրերը: Չնայած այս ամենին, բացի մանկապարտեզի տարածքից շինարարները մուտք են գործում նաև նկարչի արվեստանոց, որտեղ գտնվում են Չուբարյանի քանդակները:
Ղուկաս Չուբարյանը հայտնի քանդակագործ է, որը մեծ ավանդ ունի Երևանի զարգացման մեջ: Նրա քանդակած արձաններից են Մատենադարանի մոտ գտնվող Մխիթար Գոշը, Մեսրոպ Մաշտոցը և այլ քանդակներ:

24 Май 2011 - 14:16 AMT
Мастерскую известного армянского скульптора Гукаса Чубаряна, находящуюся в Ереване на улице Налбандяна, 106, 24-го мая неизвестные лица пригрозили снести до 9:00 следующего дня. Семью Чубарян заранее никто не предупредил о вторжении на их собственную территорию и о сносе мастерской. Об этом сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net один из членов движения “Наш город”.
В настоящее время жильцы близлежащих домов протестуют против сноса детского сада, принадлежащего МВД, а также против вырубки деревьев. По словам, жильцов на огороженной территории площадью около 9 000 кв. метров вырублены почти все деревья и виноградники. 21-го мая жильцы улицы Налбандяна 106/1 и прилегающих домов вышли на акцию протеста.
Строительная компания ООО “Авагшин” получила разрешение только на снос, согласно проекту мэрии, однако она начала проводить строительные, земляные работы, на которые у нее не было прав.
С жильцами встретился начальник управления по градоустройству мэрии Еревана Севада Айрапетян и заявил, что создается межведомственная группа, которая обсудит, соответствуют ли проводимые компанией работы нормам градостроения. Несмотря на все это, строители через здание детского сада свободно проникают на территорию мастерской скульптора, где хранятся работы Чубаряна.
Гукас Чубарян – известный скульптор, внесший значительный вклад в дело развития искусства Армении. Его работами являются скульптуры, находящиеся около Матенадарана: Мхитар Гош, Месроп Маштоц и многие другие скульптуры.