24 Մայիս 2011 - 14:38 AMT
Այս օրերի գլխավոր քաղաքական քննարկումներից մեկն առաջիկա ընտրություններին ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) և գործող իշխանությունների հնարավոր միությունն է: Երեկ կայացած մամլո ասուլիսում «Նոր ժամանակներ» կուսակցության առաջնորդ Արամ Կարապետյանը, պատասխանելով լրագրողների հարցերին իշխանությունների և ՀԱԿ-ի միջև քաղաքական երկխոսության նպատակի մասին, չի բացառել ընտրությունների ժամանակ նրանց միության հնարավորությունը: Նա միանգամայն տեղին է հիշեցրել, որ ժամանակին ընդդիմության առաջնորդ Կարեն Դեմիրճյանը վարչապետ Վազգեն Սարգսյանի հետ ձևավորեց «Միասնություն» դաշինքը, թեև մինչ այդ բարդ հարաբերություններ ուներ իշխանությունների հետ: Նա նշել է, որ իշխանություններն ու ՀԱԿ-ը շատ ընդհանուր բաներ ունեն, մասնավորապես` ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման, Հայ-թուրքական արձանագրությունների հարցում: Ընդ որում` Կարապետյանն ընդգծել է, որ առայժմ օրակարգում դաշինքի կազմավորման հարց չկա: Չնայած դրան, Կարապետյանի հայտարարությունը մեծ հասարակական արձագանք է առաջ բերել և քննարկումների առանցքային թեմաներից մեկը դարձել:
Եթե ընդդիմադիր կուսակցությունների ներկայացուցիչներն այս առիթով իրենց մեկնաբանություններում չեն բացառել նման հնարավորությունը, ապա կառավարող կուսակցության ներկայացուցիչներն ամեն կերպ փորձել են ժխտել դա: Այդպես Հայաստանի իշխող Հանրապետական կուսակցությունից (ՀՀԿ) պատգամավոր Հովհաննես Սահակյանն ընդգծել է, որ կուսակցություն նման հարցադրում չկա, և այն երբեք չի քննարկվել: Սահակյանն ավելացրել է, որ իմաստ չունի մեկնաբանել տարբեր քաղաքական գործիչների ամեն տեսակ ենթադրությունները: Անկախ պատգամավոր Վարդան Խաչատրյանն իր հերթին նշել է, որ «քաղաքականության մեջ ոչինչ չի կարելի բացառել: Դա աքսիոմ է»: Ընդ որում` նա ընդգծել է, որ համագործակցությունն իշխանության հետ կարող է բավականին մեծ ազդեցություն ունենալ Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) հանդեպ ժողովրդի վերաբերմունքի վրա: Այս կապակցությամբ հարկ է նշել, որ անգամ առանց իշխանության հետ միության նրա հետ երկխոսությունը կարող է ուժեղ անդրադարձ ունենալ ՀԱԿ-ի ժողովրդականության վրա: Լրատվամիջոցներում գնալով ավելի համառ են դառնում ասեկոսեներն իշխանությունների հետ ՀԱԿ-ի հնարավոր գործարքի մասին, որի արդյունքում Կոնգրեսը կարող է ապագա խորհրդարանում մանդատների որոշակի քանակ ստանալ: Եվ, չնայած ՀԱԿ ներկայացուցիչների բոլոր հերքումներին, այդ լուրերն աճում են, ինչպես սունկն անձրևից հետո:
Ամեն դեպքում առայժմ կարելի է միայն ենթադրաբար խոսել իշխանությունների և ՀԱԿ-ի հնարավոր միության մասին, չէ՞ որ անգամ նրանց միջև երկխոսության գոյության մասին պայմանականորեն է խոսվում: Սակայն Հայաստանում քաղաքական պայքարի փորձը թույլ է տալիս պնդել, որ ընտրությունների ժամանակ, հատկապես դրանցից հետո կարելի է ցանկացած անակնկալի սպասել:

Одним из главных политических обсуждений этих дней стал возможный союз на будущих выборах оппозиционного Армянского национального конгресса (АНК) и действующих властей. На вчерашней своей пресс-конференции лидер партии “Новые времена” Арам Карапетян, отвечая на вопросы журналистов о цели политического диалога между властями и АНК, не исключил возможности их союза на будущих выборах. Он вполне резонно напомнил, что в свое время лидер оппозиции Карен Демирчян сформировал с премьер-министром Вазгеном Саркисяном союз "Миаснутюн" (Единство), хотя до этого имел сложные отношения с властями. При этом Карапетян подчеркнул, что никакого союза властей и АНК пока в политической повестке нет. Несмотря на это, заявление Карапетяна вызвало большой общественный резонанс и стало одной из ключевых тем для обсуждений.
Если представители оппозиционных партий в своих комментариях по этому поводу не исключили подобной возможности, то представители правящей партии пытались всячески откреститься от этого. Так депутат от правящей Республиканской партии Армении (РПА) Ованнес Саакян подчеркнул, что подобного вопроса в партии нет, и он никогда не обсуждался. Саакян также добавил, что не имеет смысла комментировать всякие предположения разных политиков. В свою очередь, независимый депутат Вардан Хачатрян отметил, что “в политике ничего нельзя исключать. Это аксиома”. При этом он подчеркнул, что сотрудничество с властью может сильно отразиться на отношении народа к Армянскому национальному конгрессу (АНК). В этой связи следует отметить, что, даже без союза с властью, диалог с ней может сильно отразится на популярности АНК. В СМИ все упорнее ходят слухи о возможной сделке АНК с властями, в результате которой конгресс должен получить определенное количество мандатов в будущем парламенте. И, несмотря на все опровержения представителей АНК, эти слухи растут как на дрожжах.
В любом случае пока можно лишь гипотетически говорить о возможном союзе властей и АНК, ведь даже о существовании политического диалога между ними говорится с большими условностями. Однако опыт политической борьбы в Армении позволяет утверждать, что во время выборов, и особенно после них можно ожидать любых сюрпризов.