24 Մայիս 2011 - 16:05 AMT
Մայիսի 24-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի (ՊՀԾ) Միջին Արևելքի, Կենտրոնական Ասիայի և Արևելյան Եվրոպայի տարածաշրջանային տնօրեն Դալի Բելգասմիին և ՊՀԾ հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Մարիա Լուկյանովային: Անդրադարձ կատարվեց ՊՀԾ կողմից իրականացվող դպրոցական սնունդ ծրագրին: Ողջունելով հյուրերին` նախարար Հրանուշ Հակոբյանը ներկայացրեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության կողմից մայիսի 26-28 Երևանում կազմակերպվող «Սփյուռքի հեռանկարները գլոբալացվող աշխարհում» միջազգային համաժողովի նպատակները: Համաժողովին մասնակցելու են Սփյուռք ունեցող պետությունների համապատասխան պետական մարմինների ղեկավարներ և ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև այդ պետությունների` ՀՀ-ում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարներ: Բարձր գնահատելով ՀՀ սփյուռքի նախարարության գործունեությունը` Դալի Բելգասմին ողջունեց համաժողովի կազմակերպման գաղափարը:
Ինչպես հաղորդում է նախարարության մամլո ծառայությունը, հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին նաև Սփյուռքի հիմնախնդիրներին, պետություն-սփյուռք հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող հարցեր:

24 Май 2011 - 16:05 AMT
24 мая министр Диаспоры Армении Грануш Акопян встретилась с региональным директором Всемирной продовольственной программы ООН Дали Белгасми и главой ереванского офиса Всемирной продовольственной программы ООН Марией Лукьяновой. В ходе встречи Грануш Акопян представила цели международной конференции “Перспективы диаспоры в глобализирующемся мире ”, которая пройдет 26-28 мая. В мероприятии примут участие представители соответствующих органов тех государств, у которых есть диаспора. Высоко оценив деятельность Министерства диаспоры, Белгасми приветствовал идею проведения конференции.
Как сообщает пресс-служба министерства, в ходе встречи также были обсуждены проблемы диаспоры, а также развития сотрудничества государство-диаспора.