Լիբերալ-ժողովրդավարների ու բարեփոխիչների եվրոպական կուսակցությունը (ԼԺԲԵԿ) մայիսի 20-ին Հայաստանի վերաբերյալ շտապ բանաձև է ընդունել: Այդ մասին հայտնել է ՀՀՇ վարչության նախագահ Արամ Մանուկյանը: Ըստ նրա, բանաձևը պահանջում է ՀՀ իշխանություններից անհապաղ ազատել «քաղբանտարկյալներին», ինչպես նաև հանձնարարում է ԼԺԲԵԿ-ին անդամակցող կուսակցություններին իրենց իշխանություններին պարտադրել, որ արգելվի ԵՄ այն հայ պաշտոնյաների մուտքը, որոնք «մասնակցել են դատական համակարգի չարաշահումներին՝ ելնելով քաղաքական դրդապատճառներից»: Նա ընդգծել է, որ քաղբանտարկյալների ազատ արձակումը չի նշանակում համաներման գործընթացի կասեցում:
Ընդ որում նշվել է, որ ԼԺԲԵԿ-ին անդամակցող կուսակցությունները պետք է հաշվետու լինեն այդ ուղղությամբ կատարված աշխատանքի մասին հոկտեմբեր-նոյեմբերին Միլանում: Բացի այդ, տարբեր եվրոպական կառույցներ մտադիր են խորհրդակցել այդ հարցի շուրջ ՀՀՇ-ի հետ:
Արամ Մանուկյանն ասել է, որ նման բանաձև առաջին անգամ է ընդունվում՝ բացատրելով դա արվել է Հայաստանի ժողովրդի ճնշման արդյունքում: Նա նշել է նաև, որ ԼԺԲԵԿ-ին անդամակցում են 57 կուսակցություններ շուրջ 40 երկրներից, իսկ ԼԺԲԵԿ խմբակցությունը Եվրախորհրդարանում երրորդն է իր պատգամավորների քանակով (84):

Европейская партия либерал-демократов и реформаторов (ЕЛДР) приняла 20 мая срочную резолюцию, посвященную Армении. Об этом сообщил председатель правления Армянского Общенационального Движения (АОД) Арам Манукян. По его словам, в резолюции от армянских властей требуется немедленное освобождение “политзаключенных”, а также поручается всем партиям, входящим в ЕЛДР добиваться от своих властей запрета на въезд в Европейский союз тех армянских чиновников, которые “участвовали в злоупотреблениях системой правосудия исходя из политических мотивов”. При этом он подчеркнул, что освобождение политзаключенных не означает прекращения процесса амнистии.
При этом было отмечено, что партии, входящие в ЕЛДР, должны отчитаться о проделанной в этом направлении работе на предстоящем собрании в октябре-ноябре в Милане. Помимо этого, вышестоящие руководители различных европейских структур планируют встречи и консультации с АОД по этому вопросу.
Арам Манукян подчеркнул, что подобная резолюция принимается впервые, и объяснил ее народным давлением в Армении. Он также отметил, что в ЕЛДР входят 57 партий из около 40 стран, и что фракция ЕЛДР в Европейском парламенте насчитывающая 84 депутата является третьей по численности.