Լիբերալ-ժողովրդավարների ու բարեփոխիչների եվրոպական կուսակցությունը (ԼԺԲԵԿ) մայիսի 20-ին Հայաստանի վերաբերյալ շտապ բանաձև է ընդունել: Այդ մասին հայտնել է ՀՀՇ վարչության նախագահ Արամ Մանուկյանը: Ըստ նրա, բանաձևը պահանջում է ՀՀ իշխանություններից անհապաղ ազատել «քաղբանտարկյալներին», ինչպես նաև հանձնարարում է ԼԺԲԵԿ-ին անդամակցող կուսակցություններին իրենց իշխանություններին պարտադրել, որ արգելվի ԵՄ այն հայ պաշտոնյաների մուտքը, որոնք «մասնակցել են դատական համակարգի չարաշահումներին՝ ելնելով քաղաքական դրդապատճառներից»: Նա ընդգծել է, որ քաղբանտարկյալների ազատ արձակումը չի նշանակում համաներման գործընթացի կասեցում:
Ընդ որում նշվել է, որ ԼԺԲԵԿ-ին անդամակցող կուսակցությունները պետք է հաշվետու լինեն այդ ուղղությամբ կատարված աշխատանքի մասին հոկտեմբեր-նոյեմբերին Միլանում: Բացի այդ, տարբեր եվրոպական կառույցներ մտադիր են խորհրդակցել այդ հարցի շուրջ ՀՀՇ-ի հետ:
Արամ Մանուկյանն ասել է, որ նման բանաձև առաջին անգամ է ընդունվում՝ բացատրելով դա արվել է Հայաստանի ժողովրդի ճնշման արդյունքում: Նա նշել է նաև, որ ԼԺԲԵԿ-ին անդամակցում են 57 կուսակցություններ շուրջ 40 երկրներից, իսկ ԼԺԲԵԿ խմբակցությունը Եվրախորհրդարանում երրորդն է իր պատգամավորների քանակով (84):

Chairman of the Armenian National Movement (ANM) board Aram Manukyan said that the European Liberal Democrat and Reform Party (ELDR) adopted an urgent resolution on Armenia on May 20.
According to Manukyan, the resolution demands that Armenian authorities immediately release political prisoners, as well as instructs all members making a part of ELDR to gain their authorities’ ban on EU entry for those Armenian officials, who “participated in abuse of justice system due to political reasons.”
Manukyan noted that the release of political prisoners does not mean termination of the amnesty process.
The parties, which make a part of ELDR, should submit a report on the works carried out to this end during a meeting due in October-November in Milan.
Besides, high-ranking officials of various European structures plan to hold meetings and consultations with ANM on the matter.
Manukyan stressed that a similar resolution is adopted for the first time, what is explained by the people’s pressure in Armenia.
According to him, ELDR consists of 57 parties from around 40 countries, while ELDR parliamentary group has 84 seats in the European Parliament and is the third largest group.