25 Մայիս 2011 - 10:08 AMT
ՀՀ արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը, ներկայացնելով խորհրդարնում ՀՀ նախագահի առաջարկությունը համաներում հայտարարելու մասին, ներկայացրեց պատժից ազատման նախատեսված դեպքերը:
1. Համաներման առաջարկությամբ նախատեսվում է պատժիզ ազատել. ա) առավելագույնը երեք տարի ժամկետով ազատությունից զրկելու հետ կապված պատիժների դատապրտված անձանց, բ) այն անձանց, որոնց նկատմամբ պատիժը պայմանականորեն չի կիրառվել, կամ պատժի կրումը հետաձգվել է գ) այն անձանց, որոնց նկատմամբ նշանակվել է ազատությունից զրկելու հետ չկապված պատիժ:
2. Պատժից ազատել նաև առավելագույնը հինգ տարի ժամկետով ազատազրկման դատապարտված. ա) առաջին կամ երկրորդ խմբի հաշմանդամներին, բ) 60 տարին լրացած անձանց, գ) հանցագործության մինչև 18 տարին լրանալը կատարած այն անձանց, որոնք նախկինում դիտավորյալ հանցագործություն կատարելու համար ազատությունից զրկելու հետ կապված պատիժ չեն կրել դ) սույն որոշման ուժի մեջ մտնելու օրվա դրությամբ հղի կանանց կամ մինչև երեք տարեկան երեխա ունեցող անձանց, ե) այն անձանց, որոնք Հայրենական մեծ պատերազմի, Ղարաբաղյան պատերազմի մասնակիցները, բռնադատվածները
3. Պատժից ազատել առավելագույնը ինը տարի ժամկետով ազատազրկման դատապարտված այն անձանց, որոնք սույն համաներումն ուժի մեջ մտնելու օրվա դրությամբ կրել են ոչ պակաս, քան պատժի մեկ քառորդը
4. Քրեական հետապնդում չհարուցել և քրեական հետապնդում չիրականացնել, ինչպես նաև կարճել մինչև 2011 թվականի մայիսի 1-ը կատարած հանցագործությունների վերաբերյալ հետաքննության մարմինների, նախաքննական մարմինների կամ դատարանի վարույթում գտնվող քրեական գործերը
Առաջարկությամբ նախատեսվում է համաներում չկիրառել սույն որոշման կիրառման օրվա դրությամբ պատիժը կրելու սահմանված կարգը չարամիտ խախտողների նկատմամբ և այն անձանց նկատմամբ, որոնց հանդեպ վերջին տասը տարվա ընթացքում նշանակաված պատժաչափը կրճատվել է ՀՀ նախագահի ներում շնորհելու մասին հրամանգրերի կամ ՀՀ ԱԺ համաներում հայտարարելու մասին որոշումների հիման վրա, որոնց նկատմամբ քրեական հետապնդումը չի հարուցվել կամ չի իրականացվել ՀՀ ԱԺ համաներում հայտարարելու մասին որոշումների հիման վրա, այն անձանց նկատմամբ, որոնք քրեակատարողական հիմնարկում սույն որոշման կիրառման օրվա դրությամբ կատարել են դիտավորյալ հանցագործություն, մինչև սոյն որոշման ընդունելը հետախուզման մեջ գտնվող անձանց նկատմամբ, որոնք մինչև 2011 հուլիսի 31-ը ներառյալ կամովին կներկայանան ՀՀ իրավապահ մարմիններին, հանցագործությունների առանձնապես վտանգավոր ռեցիդիվի դեպքում, այն անձանց նկատմամբ, որոնք չեն հատուցել օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտով սահմանված նյութական վնասը և այլ:
Ինչպես նշեց ՀՀ արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը, համաներմամբ նախատեսվում է 396 անձանց պատժից ազատում, և 379 անձանց մասնակիորեն պատժից ազատում:

Министр юстиции РА Грайр Товмасян, представив в парламенте предложение Президента РА об амнистии, разъяснил, на кого распространится амнистия.
1. Предложено освободить от наказания : а) лиц, осужденных на лишение свободы сроком не более 3 лет; б) лиц, в отношении которых наказание условно не применено или отсрочено; в) лиц, в отношении которых не применено наказание в виде лишения свободы.
2. От наказания будут освобождены осужденные сроком более 5 лет: а) инвалиды первой или второй группы; б) лица, возрастом старше 60 лет; в) лица, совершившие преступление до исполнения 18 лет и ранее не судимые; г) беременные женщины и женщины, имеющие ребенка в возрасте до трех лет в момент принятия данного решения; д) участники Великой Отечественной и Карабахской войн, лица, имеющие статус репрессированных .
3. Освободить от наказания лица, срок заключения которых не превышает 9 лет, и которые на момент амнистии уже понесли как минимум четверть срока наказания.
4. Не возбуждать уголовное дело и осуществлять уголовное преследование в отношении лиц, которые совершили преступление до 1 мая 2011 года
Предлагается сократить срок неотбытого наказания на две трети за совершенные преступление по неосторожности, на треть для совершенных преднамеренных преступлений и осужденных на срок до 10 лет, а также на четверть – по преступлениям, предусмотренным по ряду статей Уголовного кодекса.
Амнистия не будет распространяться на лица, которые злостно нарушали режим несения наказания, лица, срок отбывания наказания которых уже сокращался по иным решениям об амнистии, которые совершили повторное преступление в уголовно-исполнительном учреждении, в отношении находящихся в розыске за исключением лиц, которые по 31 июля 2011 года включительно самостоятельно явятся в правоохранительные органы, а также в случае особо опасного рецидива.
Под амнистию также не подпадают лица, которые не компенсировали нанесенный материальный ущерб, лица, которые проходят по ряду статей УК, граждан, совершивших несколько преступлений, либо повторное преступление после досрочного освобождения.
Амнистия не освобождает от назначенного судами дополнительного наказания, а в отношении проходящих принудительное лечение от наркомании или алкоголизма заключенных после их лечения.
Амнистия также не распространяется на лица, которые были осуждены решениями суда других государств, но отбывают наказание в Армении.