25 Մայիս 2011 - 10:59 AMT
Արամ Մանուկյան. ՀԱԿ-ը իշխանությունների հանդեպ ժողովրդի ատելությունը չի փոխի պատգամավորական կոճակների հետ
Հայ ազգային կոնգրեսը (ՀԱԿ) երբեք գործարքի չի գնա իշխանությունների հետ և նման կասկածները վիրավորական է համարում: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է Հայոց համազգային շարժման (ՀՀՇ) վարչության նախագահ Արամ Մանուկյանը: «Այդ ատելությունը, որը հասարակությունը տածում է իշխանությունների նկատմամբ, հիշե'ք հոկտեմբերի 27-ը, ապրիլի 4-ը և մարտի 1-ը, դրանք անհատուցելի արժեքներ են: Եվ ժողովուրդը կատի այն մարդկանց ու քաղաքական ուժերին, որոնք կմոռանան այդ մասին»,- ընդգծել է նա` ավելացնելով, որ ՀԱԿ-ն ու ՀՀՇ-ն շատ լավ հասկանում են դա:
Մանուկյանի խոսքով, երեք տարվա պայքարը ցույց է տվել, որ ՀԱԿ-ի առաջնորդները բարոյական և արժանի մարդիկ են, և որ անգամ բանտերում ՀԱԿ-ի ակտիվիստներն ազատություն չցանկացան արժանապատվության դիմաց: Նա ավելացրել է, որ ՀԱԿ-ի առաջնորդները ժողովրդին ապացուցել են իրենց համառությունը, հավատարմությունը, արժանապատվությունն ու անկաշառելիությունը, ինչը ՀԱԿ-ի շուրջ համախմբել է ժողովրդին և ապահովել նրա միջազգային աջակցությունը: «Եվ այդ արժեքները մենք երբեք չենք փոխի 20 կամ 30 պատգամավորական կոճակների հետ»,- ընդգծել է նա:

The Armenian National Congress (ANC) will never strike a bargain with authorities and eyes such suspicion as an insult, chairman of the Armenian National Movement (ANM) Aram Manukyan said.
“The hatred people have towards authorities – remember October 27, April 4 and March 1 – is a nonreimbursable value. And people will come to hate those individuals and political forces, who forget about it,” he told a press conference in Yerevan.
According to Manukyan, three years of struggle have shown that ANC leaders are moral and worthy, and even in jails ANC activists “didn't want freedom in exchange for dignity.”
He said that ANC leaders “proved their persistence, devotion, dignity and incorruptibility” and added that “we’ll never change these values for 20 or 30 vote buttons in parliament.