25 Մայիս 2011 - 10:59 AMT
Արամ Մանուկյան. ՀԱԿ-ը իշխանությունների հանդեպ ժողովրդի ատելությունը չի փոխի պատգամավորական կոճակների հետ
Հայ ազգային կոնգրեսը (ՀԱԿ) երբեք գործարքի չի գնա իշխանությունների հետ և նման կասկածները վիրավորական է համարում: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է Հայոց համազգային շարժման (ՀՀՇ) վարչության նախագահ Արամ Մանուկյանը: «Այդ ատելությունը, որը հասարակությունը տածում է իշխանությունների նկատմամբ, հիշե'ք հոկտեմբերի 27-ը, ապրիլի 4-ը և մարտի 1-ը, դրանք անհատուցելի արժեքներ են: Եվ ժողովուրդը կատի այն մարդկանց ու քաղաքական ուժերին, որոնք կմոռանան այդ մասին»,- ընդգծել է նա` ավելացնելով, որ ՀԱԿ-ն ու ՀՀՇ-ն շատ լավ հասկանում են դա:
Մանուկյանի խոսքով, երեք տարվա պայքարը ցույց է տվել, որ ՀԱԿ-ի առաջնորդները բարոյական և արժանի մարդիկ են, և որ անգամ բանտերում ՀԱԿ-ի ակտիվիստներն ազատություն չցանկացան արժանապատվության դիմաց: Նա ավելացրել է, որ ՀԱԿ-ի առաջնորդները ժողովրդին ապացուցել են իրենց համառությունը, հավատարմությունը, արժանապատվությունն ու անկաշառելիությունը, ինչը ՀԱԿ-ի շուրջ համախմբել է ժողովրդին և ապահովել նրա միջազգային աջակցությունը: «Եվ այդ արժեքները մենք երբեք չենք փոխի 20 կամ 30 պատգամավորական կոճակների հետ»,- ընդգծել է նա:

Армянский национальный конгресс (АНК) никогда не пойдет на сделку с властями и считает подобные подозрения оскорблением. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил председатель правления Армянского Общенационального Движения (АОД) Арам Манукян. “Та ненависть, какую это общество имеет по отношению к властям, вспомните 27-ое октября, 4-ое апреля и 1-ое марта, – это ценности, которые невозможно компенсировать. И народ возненавидит тех людей и политические силы, которые забудут об этом”, – подчеркнул он, добавив, что АНК и АОД хорошо это понимают.
По словам Манукяна, три года борьбы показали, что лидеры АНК моральны и достойны, и что даже в тюрьмах активисты АНК не захотели свободы в обмен на достоинство. Он добавил, что лидеры АНК доказали народу свое упорство, преданность, достоинство, и неподкупность, что сплотило вокруг АНК народ и обеспечило ему международную поддержку. “И эти ценности мы никогда не променяем на 20, 30 или 40 депутатских кнопок”, – подчеркнул он.