25 Մայիս 2011 - 11:10 AMT
Համաներումը չի վերաբերվի ՀՀՇ նախկին առաջնորդ և ՀՀ ներքին գործերի նախկին նախարար Վանո Սիրադեղյանին: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀՇ վարչության նախագահ Արամ Մանուկյանը: Ըստ նրա, համաներումը վերաբերում է ՔՕ կոնկրետ հոդվածներով դատապարտվածներին, իսկ Սիրադեղյանի գործով դատական որոշում չի կայացվել: Նա հայտարարել է, որ ՀՀՇ-ն կշարունակի պայքարը Վանո Սիրադեղյանին արդարացնելու և Հայաստան վերադարձնելու համար:
Մանուկյանը նաև հերքել է որոշ գործիչների այն հայտարարությունները, թե համաներման միջոցով ազատ արձակվել նշանակում է մեղավոր ճանաչվել մարտի 1-ի իրադարձությունների համար: Նա հորդորել է չշփոթել համաներումը ներման հետ՝ ասելով, թե համաներումը իշխանությունների որոշումն է և վերաբերում է ՀՀ ՔՕ կոնկրետ հոդվածներին, մարտի 1-ի գործով դատապարտվածներին ոչ ոք չի խնդրել ներում շնորհել իրեն:
ՀՀ ներքին գործերի նախկին նախարար, նախկին պատգամավոր և ՀՀՇ նախկին առաջնորդ Վանո Սիրադեղյանը 2000թ. զրկվեց պատգամավորական անձեռնմխելիությունից, նրա դեմ քրեական գործ հարուցվեց մի շարք հանցագործությունների, այդ թվում հանցավոր խումբ ստեղծելու և պատվերով սպանությունների կազմակերպման համար: Այն ժամանակ էլ Սիրադեղյանն անհետացավ Հայաստանից և նրա հանդեպ միջազգային հետախուզում հայտարարվեց «Ինտերպոլի» միջոցով:

25 Май 2011 - 11:10 AMT
Планируемая властями амнистия не коснется бывшего лидера Армянского Общенационального Движения (АОД) и экс-министра внутренних дел Армении Вано Сирадегяна. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил председатель правления АОД Арам Манукян. По его словам, амнистия касается осужденных по конкретным статьям Уголовного кодекса, а по делу Сирадегяна нет судебного решения. При этом он подчеркнул, что АОД продолжит борьбу за оправдание и возвращение в Армению Вано Сирадегяна.
Манукян также опроверг заявления некоторых политиков, что освобождение по амнистии означает признание осужденными по мартовским событиям 2008 года своей вины. Он призвал не путать амнистию с помилованием, подчеркнув, что амнистия является решением властей и касается конкретных статей УК Армении и что никто из осужденных по мартовским событиям не просил его помиловать.
Экс-министр внутренних дел Армении, бывший депутат парламента и экс-лидер АОД Вано Сирадегян в 2000 году был лишен депутатской неприкосновенности и на него было заведено уголовное дело за совершение ряда преступлений, в том числе и за создание преступной группы, и за организацию заказных убийств. Тогда же Сирадегян исчез из Армении и был объявлен в международный розыск через Интерпол.