Հայաստանի խորհրդարանը մայիսի 25-ի նիստում քննարկել է կառավարությանն անվստահության քվե հայտնելու հարցը` ներկայացված ՀՅԴ կողմից: Դեռ ապրիլին խմբակցությունը Հայաստանի կառավարությանն է ներկայացրել պաշտոնական գրավոր հարցում, որում պարունակվում են հարցեր սոցիալ-տնտեսական ներկա դրության պատճառների և արտագաղթի զսպման քայլերի բացակայության մասին:
Ելույթ ունենալով խորհրդարանում` ՀՅԴ պատգամավոր Արմեն Ռուստամյանը հայտարարել է, որ կառավարության պատասխանը չի ցրել խմբակցության կասկածները և մտավախությունները, այլ ավելի է հիմնավորել դրանք: Նրա խոսքերով, տպավորություն է ստեղծվում, որ ՀՀ կառավարությունն անցած տարիներին ասել է մի բան, արել մեկ այլ բան և բոլորից թաքուն երրորդ բանը մտածել:
ՀԴՅ դիտողություններին Հայաստանի ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը պատասխանել է, որ կառավարության քաղաքականությունն այս ողջ ընթացքում չի անցկացվել հայտարարված ընթացքին հակառակ: Գաբրիելյանը նշել է, որ համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամը հարվածել է բոլոր պետություններին, մասնավորապես, զարգացող երկրներին և ստիպել բոլորին իրականությանն այլ կերպ նայել: Ինչպես նշել է Գաբրիելյանը, այդ պայմաններում իրավիճակը պահանջում է որոշակի շտկումներ մտցնել, ինչը և հիմա կառավարությունն անում է:
Արդյունքում ՀՀ ԱԺ պատգամավորները 10 «կողմ» և 13 «դեմ» ձայներով մերժել են կառավարությանն անսվտահություն հայտնելու առաջարկը:
ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը նշել է, որ ՀՀ ԱԺ կանոնակարգի համաձայն խմբակցությունն իրավունք ունի կառավարությանն անվստահություն հայտնել 4 ամիս անց: Սակայն Հովհաննիսյանը նշել է, որ 4 ամիս անց երկիրն ավելի լավ վիճակում չի լինի և կառավարությունը կհայտնվի բարդ իրավիճակում:

25 Май 2011 - 11:32 AMT
Парламент Армении на заседании 25 мая обсудил вопрос недоверия правительству, поставленный фракцией АРФ Дашнакцутюн. Еще в апреле фракция представила правительству Армении официальный письменный запрос, в котором содержатся вопросы о причинах нынешнего социально-экономического положения и практического отсутствия шагов по сдерживанию эмиграции.
Выступая в парламенте, депутат от АРФД Армен Рустамян заявил, что ответ правительства не рассеял сомнения и опасения фракции, а более обосновал их. По словам Рустамяна, создается впечатление, что правительство РА за все прошедшие годы заявляло одно, делало другое, а замышляло третье втайне от всех.
В ответ на замечания АРФД, министр финансов Армении Ваче Габриелян заявил, что политика правительства за все это время не проводилась в разрез с объявленным курсом. Габриелян отметил, что всемирный финансовый кризис ударил по всем государствам, в частности по развивающимся странам, и вынудил всех смотреть на реальность иначе. Как отметил Габриелян, в этих условиях ситуация требует осуществления определенной корректировки, что сейчас правительство и делает.
В итоге депутаты НС РА 10 голосами “за”, 13 – “против” отклонили вотум недоверия правительству.
Глава фракции АРФД Ваан Ованнисян отметил, что согласно регламенту НС РА у фракции есть право представить вотум недоверия правительству через 4 месяца. Однако Ованнисян заметил, что 4 месяца спустя страна не будет в лучшем состоянии и правительство окажется в сложной ситуации.