Հայաստանի խորհրդարանը մայիսի 26-ին նիստում ընդունել է ՀՀ նախագահի որոշումը համաներում հայտարարելու մասին` նվիրված երկրի անկախության 20-ամյակին: Ազգային ժողովի 91 «կողմ» ձայներով քվեարկել են երկրի ղեկավարի առաջարկի ընդունման օգտին: «Դեմ» քվեարկող չի եղել:
Նախօրեին Հայաստանի արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը խնդրել է խորհրդարանին մեկ օրով հետաձգել քվեարկությունը` պատգամավորներին առջարակի վերջնական տարբերակը ներկայացնելու համար:
Հայաստանի նախագահի առաջարկի համաձայն համաներման արդյունքում ազատ կարձակվեն 396 դատապարտյալներ: Այդ մասին Հայաստանի խորհրդարանում, ներկայացնելով նախագահի առաջարկը համաներման մասին, հայտարարել է Հայաստանի արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը: Նա հաղորդել է նաև, որ առաջարկի համաձայն 397 բանտարկյալների պատժի ժամկետը կրճատվելու է:

Парламент Армении на заседании 26 мая принял предложение президента РА об объявлении амнистии, приуроченной к 20-летию независимости страны. Депутаты Национального Собрания 91 голосом “за” проголосовали в пользу принятия предложения главы государства. «Против» проголосовавших не было.
Накануне министр юстиции Армении Грайр Товмасян попросил парламент отложить голосование на день, чтобы представить депутатам окончательный вариант предложения.
Представляя в НС РА предложение президента, министр сообщил, что по амнистии на свободу выйдут 396 заключенных, а акт распространится на 379 человек. Как накануне сообщил журналистам Товмасян, амнистия распространится на некоторых лиц, осужденных по делу событий 1-2 марта.