Հայաստանի խորհրդարանը երրորդ, վերջնական ընթերցմամբ ընդունել է Հայաստանի Ընտրական օրենսգրքում փոփոխությունների կատարելու օրենսդրական փաթեթը: Պատգամավորները 75 «կողմ», 14 «դեմ» ձայներով քվեարկել են փոփոխությունների ընդունման օգտին:
Ելույթ ունենալով խորհրդարանում որպես հիմնական զեկուցող` Հայաստանի արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը հայտարարել է, որ փոփոխությունները երկար ճանապարհ են անցել և հիմա դրանք առավել հստակ են, ուստի կառավարությունը հանդես է գալիս դրանց ընդունման օգտին:
Իր հերթին, իրավական և պետական հարցերով մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովի ղեկավար Դավիթ Հարությունյանը նշել է, որ փոփոխությունների փաթեթում մտցվել են տեխնիկական փոփոխություններ:
«ԸՕ-ում փոփոխությունները կօգնեն զգալիորեն փոխել երկրում ընտրական մթնոլորտը, կբարձրացնեն հասարակության վստահությունը: Շտկումների ընդունումից հետո ընտրությունների անցկացումը կբարձրացվի որակական նոր մակարդակ: Կոչ եմ անում պատգամավորներին քվեարկել դրանց ընդունման համար»,- ասել է նա:

26 Май 2011 - 08:01 AMT
Парламент Армении в третьем, окончательном чтении принял законодательный пакет изменений в Избирательный кодекс страны. Депутаты 75 голосами “за”, 14 “против”, без воздержавшихся проголосовали за принятие поправок.
Выступая в парламенте в качестве основного докладчика, министр юстиции Армении Грайр Товмасян заявил, что изменения прошли долгий путь, и сейчас они более четкие, поэтому правительство выступает в поддержку их принятия.
В свою очередь глава постоянной парламентской комиссии по правовым и государственным вопросам Давид Арутюнян отметил, что в пакет изменений были внесены технические изменения.
“Изменения в ИК помогут существенно изменить избирательную атмосферу в стране, повысят доверие общества. После принятия поправок, проведение выборов будет поднято на качественно новый уровень. Призываю депутатов проголосовать за их принятие”,- сказал Арутюнян.