26 Մայիս 2011 - 08:03 AMT
Մայիսի 25-ին Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանի դահլիճում տեղի ունեցավ կոմիտասյան համերգ-դասախոսություն, որը կազմակերպել էր հայ դասական երաժշտության «Կանթեղ» համույթը Ռազմավարական և ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի (ՌԱՀՀԿ) հետ համատեղ:
Միջոցառմանը հրավիրված էին նաև Եվրամիության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Ռաուլ դե Լուցենբերգերը, ՀՀ-ում հավատարմագրված դիվանագիտական առաքելությունների այլ ներկայացուցիչներ:
Համերգ-դասախոսությունը հակիրճ խոսքով բացեց եւ ներկաներին ողջունեց ՌԱՀՀԿ գործադիր տնօրեն Կարապետ Կալենչյանը:
Երեկոյի ընթացքում հնչեցին Կոմիտասի ստեղծագործություններից լավագույն նմուշներ ջութակի (Լուսինե Հարությունյան) և դաշնամուրի (Արփինե Կալինինա) փոխադրությամբ , ինչպես նաեւ դաշնամուրային իմպրովիզացիա` կոմիտասյան մեղեդիների հիման վրա:
«Կանթեղ» համույթը, (հիմնադիր և գեղարվեստական ղեկավարը,ռուսական «Տրիումֆ» մրցանակի դափնեկիր Ա.Կալինինա) նպատակ ունի լայն հանրությանը` հատկապես երիտասարդներին, հասու դարձնել հայ դասական երաժշտության գանձերին` Կոմիտասից մինչեւ արդի հայ երգահաններ:

25-го мая в зале Дома-музея Арама Хачатуряна состоялся концерт-лекция, посвященный Комитасу, который организован ансамблем армянской классической музыки “Кантех” совместно с Армянским центром стратегических и национальных исследований.
На мероприятие были приглашены руководитель делегации Европейского Союза, посол Рауль де Луценбергер, другие представители уполномоченных дипломатических миссий в Армении.
На открытии концерта с краткой речью выступил исполнительный директор АЦСНИ Карапет Каленчян.
В ходе концерта прозвучали лучшие образцы произведений Комитаса для скрипки (Лусине Арутюнян) и фортепиано (Арпине Калинина), а также фортепианная импровизация на основе мелодий Комитаса.
Ансамбль “Кантех” (основатель и художественный руководитель лауреат российской премии “Триумф” А. Калинина) задался целью донести до широких масс, а особенно молодежи, сокровища армянской музыки от Комитаса до современных композиторов.