26 Մայիս 2011 - 09:18 AMT
Իշխանությունների և ՀԱԿ-ի միջև քաղաքական երկխոսությունը նպատակ ունի ստեղծել խաղի համընդհանուր կանոններ ապագա խորհրդարանական ընտրությունների մասնակցելու պատրաստվելու շրջանակներում: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Կովկասի Ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
«Իշխանություններն արձագանքում են կոնգրեսի գործողություններին, իսկ կոնգրեսը` իշխանությունների»,- ասել է նա և հավելել, որ այդ կանոնների մշակումը պահանջում են կողմերից նաև միջազգային կառույցները: Նա նշել է, որ երկրում արտահերթ ընտրությունների նախադրյալներ չի տեսնում:
Իսկանդարյանի խոսքերով, իր համար ամենահետաքրքիրը խորհրդարանական և նախագահական ընտրությունների միջև ընկած ժամանակահատվածն է: Նա «թեժ» աշուն է ակնկալում Հայաստանում ընտրություններից առաջ: Նա նշել է, որ իրեն հետաքրքիր է Բարգավաճ Հայաստան կուսակցության դիրքորոշումն ընտրություններում, կդառնա այն արդյոք երկրորդ կամ երրորդ ուժը խորհրդարանում, քանի որ առաջին տեղը ՀՀԿ-ինն է: Նա համոզված չէ, թե ինչ կլինի Օրինաց երկիր և Դաշնակցություն կուսակցությունների հետ, իսկ «Ժառանգության» առիթով կասկած է հայտնել ապագա խորհրդարան մտնելու վերաբերյալ:

Политический диалог между властями и Армянским национальным конгрессом преследует цель создать общепринятые правила игры в рамках подготовки к будущим парламентским выборам. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил директор Института Кавказа Александр Искандарян.
“Власти реагируют на действия конгресса, а конгресс – на действия властей”,- сказал он, добавив, что выработки этих правил требуют от сторон также международные структуры. При этом он сказал, что не видит предпосылок для внеочередных выборов в стране, “причин, из-за которых власть должна пойти на них, нет”,- сказал он. Эксперт заметил, что максимум выборы могут состояться на месяц вперед, что со стороны АНК будет представляться как достижение.
По словам Искандаряна, для него самым интересным является промежуток между парламентскими и президентскими выборами. Директор института Кавказа ожидает горячую осень в Армении перед будущими выборам. Он отметил, что ему интересна позиция Процветающей Армении на выборах, станет ли она второй или третей силой в парламенте, так как первое место будет за РПА. Эксперт не уверен, что будет с партиями Оринац Еркир и Дашнакцутюн, а по поводу “Наследия” он выразил сомнения насчет ее попадания в будущий состав Парламента РА.