26 Մայիս 2011 - 09:49 AMT
Մայիսի 28-ին Գանձասարում բացվելու է հուշարձան` նվիրված Արցախում զոհված 14 Կուբանի կազակներին: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայ-ռուսական կազակական միավորման գլխավոր ատաման Մասիս Միրզոյանը: Նրա խոսքերով, հուշարձանի բացումը նվիրվելու է Հայաստանի Առաջին հանրապետության օրվան և Սարդարապատում, Բաշ-Ապարանում հայ ժողովրդի հաղթանակներին:
Նա նշել է, որ 1992-ին 85 Կուբանի կազակներ դիմել են կամավոր հիմունքներով Արցախի ազատագրական պայքարին մասնակցելու առաջարկով: Նրանցից 14 հոգին, այդ թվում ատամանի 18-ամյա որդին զոհաբերել են իրենց կյանքն Արցախի ազատագրման համար:

26 Май 2011 - 09:49 AMT
28 мая в Гандзасаре будет открыт памятник погибшим за освобождение Арцаха 14 кубанским казакам. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил главный атаман Армяно-российского казачьего объединения Майис Мирзоян. По его словам, открытие памятника будет приурочено Дню первой Республики Армении и майским победам армянского народа под Сардарапатом, Баш-Апараном.
Он отметил, что в 1992 году 85 кубанских казаков обратились с предложением об участии в освободительной борьбе за Арцах на совершенно безвозмездной основе, за христианскую веру. Из них 14 человек, в том числе 18-летний сын атамана, сложили свои головы в борьбе за освобождение Арцаха.