ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների նախագահների համատեղ հայտարարությունը Դովիլում G8 գագաթաժողովում կարող է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման շուրջ բանակցությունները շարունակելու կոչ պարունակել: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հայտնել Կովկասի Ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը: «Նման հայտարարությունները սովորաբար արվում են նախագահների յուրաքանչյուր հանդիպումից հետո: Դրանք գործիքային բնույթ ունեն բանակցային գործընթացի օժանդակման համար»,- ընդգծել է Իսկանդարյանը:
G8 գագաթաժողովն ընթանում է մայիսի 26-27-ը ֆրանսիական Դովիլ քաղաքում: Ինչպես հաղորդել է ՌԴ նախագահի օգնական Սերգեյ Պրիխոդկոն, գագաթաժողովում նախագահներ Դմիտրի Մեդվեդևը, Նիկոլյա Սարկոզին ու Բարաք Օբաման Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ հայտարարություն կընդունեն:

Заявление президентов стран-сопредседателей МГ ОБСЕ на саммите G8 в Довиле может содержать призыв к продолжению переговорного процесса по мирному урегулированию карабахского конфликта. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net заявил директор Института Кавказа, политолог Александр Искандарян. «Такого рода заявления обычно делаются после каждой встречи президентов. Они имеют инструментальный характер для поддержания переговорного процесса», – подчеркнул Искандарян.
Саммит G8 пройдет 26-27 мая во французском Довиле. Как сообщил помощник президента РФ Сергей Приходько, на саммите президенты Дмитрий Медведев, Николя Саркози и Барак Обама примут заявление по Нагорному Карабаху.