Հունիսի 6-13-ը Երևանում կայանալու է Արամ Խաչատրյանի անվան մ միջազգային մրցույթը, որին մասնակցելու համար այս տարի Երևան են ժամանելու 40 երաժիշտ 13 երկրներից: Մրցույթին մասնակցում են Հայաստանից, Ռուսասանից, Ուկրաինայից, Ղրղզստանից, Ուզբեկստանից, Վրաստանից, ԱՄՆ-ից, Կանադայից, Իսպանիայից, Ավստրալիայից, Չինաստանից, Բելառուսից և Լիբանանից: Մրցութային փուլերը անց են կացվելու հունիսի 7-10-ը և հունիսի 12-ին:
Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթի կազմկոմիտեն սահմանել է հետևյալ մրցանակները դաշնակահարների համար. 1-ին մրցանակ` 15000 ԱՄՆ դոլար, ոսկե մեդալ և դափնեկրի դիպլոմ, ինչպես նաև Մարիինյան թատրոնի սիմֆոնիկ նվագախմբի (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր` Վալերի Գերգիև) կամ Մոսկվայի պետական ակադեմիական սիմֆոնիկ նվագախմբի (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր` Պավել Կոգան) հետ 2011-2012 համերգաշրջանի մասնակցության հնարավորություն, 2-րդ մրցանակակիրը կարժանանա 10000 ԱՄՆ դոլար պարգևի, արծաթե մեդալի և դափնեկրի դիպլոմի, իսկ 3-րդ մրցանակակիրը` 5000 ԱՄՆ դոլարի, բրոնզե մեդալի և դափնեկրի դիպլոմի:
«Կոմպոզիցիա» անվանակարգի համար նախատեսված է մեկ մրցանակ` 5000 ԱՄՆ դոլարի չափով, ոսկե մեդալ և դափնեկրի դիպլոմ: Եզրափակիչ փուլի մասնակիցները, ովքեր չեն դարձել մրցանակակիր, պարգևատրվելու են դիպլոմով և 2000-ական ԱՄՆ դոլար գումարով:

6-13 июня в Ереване состоится международный конкурс , в котором примут участие 40 музыкантов из 13 стран. В конкурсе участвуют такие страны, как Армения, Россия, Украина, Киргизия, Узбекистан, Грузия, США, Канада, Испания, Австралия, Китай, Беларусь и Ливан. Этапы конкурса пройдут 7-10 и 12 июня.
Оргкомитет Международного конкурса имени Арама Хачатурчна предусмотрел следующие награды: за 1-е место – 15 000 долларов, золотую медаль, диплом лауреата, а также возможность совместно выступить в концертной программе 2011-2012 гг с симфоническим оркестром Мариинского театра (художественный руководитель и главный дирижер Валерий Гергиев) или с Государственным академическим симфоническим оркестром Москвы (художественный руководитель и главный дирижер Павел Коган). Участник, занявший 2-е место, получит премию в размере 10 000 долларов, бронзовую медаль и диплом лауреата, а за 3-е место предусмотрена премия в размере 5 000 долларов, бронзовая медаль и диплом лауреата.
Победитель в номинации “Композиция” получит в качестве приза 5 000 долларов, золотую медаль и диплом лауреата. Участники, не занявшие призовых мест, получат премии в размере 2 000 долларов и дипломы.