Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված միջոցառումների իրականացման և Ֆրիտյոֆ Նանսենի ծննդյան 150-ամյակի կապակցությամբ հոբելյանական հուշամեդալների թողարկման նպատակով Հայաստանի կառավարությունը Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտին տրամադրելու համար ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությանը հատկացրել է 12 մլն 930 հազար դրամ։
Թանգարան-ինստիտուտն այդ գումարով տարբեր աղբյուրներից ձեռք կբերի թանգարանային ցուցադրությունների կազմակերպման համար անհրաժեշտ միավորներ, կհոգա «Հայոց ցեղասպանությունը և սկանդինավյան արձագանքը» թեմայով գիտաժողովին հրավիրված երկու օտարերկրյա գիտնականների ճանապարհածախսը, կթողարկի Նանսենին նվիրված հոբելյանական հուշամեդալի 500 օրինակ։

26 Май 2011 - 12:38 AMT
В рамках мероприятий, приуроченных к 100-ой годовщине Геноцида армян, в республике будет выпущено 500 памятных медалей к 150-летнему юбилею норвежского ученого и гуманиста Фритьофа Нансена.
В связи с этим правительство Армении на заседании 26 мая решило выделить 12 млн 930 тыс. драмов Музею-институту Геноцида армян на реализацию соответствующих мероприятий: будут приобретены необходимые материалы для организации музейных экспозиций, приглашены два иностранных ученых на конференцию «Геноцид армян и скандинавский отклик».
Фритьоф Нансен – норвежский исследователь, океанограф, дипломат, философ и международный деятель, лауреат Нобелевской премии мира за 1922 год.