Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամը բուհերի ուսանողական խորհուրդների և երիտասարդական կազմակերպությունների հետ համատեղ մայիսի 27-ին` ժամը 13.00-ին, հիմնադրամի երիտասարդական կենտրոնում կկազմակերպի ստորագրահավաք ընդդեմ Հայաստանում աղանդների գործունեության: Երիտասարդական կազմակերպությունները բաց նամակով կդիմեն ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին և Ն. Ս. Օ. Տ. Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին: Նման գործողությունների համար առիթ է հանդիսացել օրերս «Եհովայի վկաներ» աղանդի հետևորդների և Հարավ-Արևմտյան թաղամասի սուրբ Երրորդություն եկեղեցու հովիվ Տեր Եսայի քահանա Արթենյանի միջև տեղի ունեցած բախումը:
Ինչպես հաղորդում է հիմնադրամի մամլո ծառայությունը, երիտասարդներն առաջարկում են կատարել համապատասխան օրենսդրական փոփոխություններ խնդրի կարգավորման համար: Երիտասարդները մտահոգված են պետության, եկեղեցու, ՀՀ քաղաքացիների դեմ աղանդների քայքայիչ գործունեությամբ: Նրանք դատապարտում են եկեղեցու սպասավորի հանդեպ աղանդավորների անամոթ պահվածքն ու բռնության գործադրումը, քանի որ վիրավորելով ու ոտնձգություն կատարելով հոգևորականի հանդեպ, նրանք վարկաբեկում են հայ եկեղեցին և այդ եկեղեցու հետևորդ յուրաքանչյուր քրիստոնյայի:
Մայիսի 15-ին Երևանի Հարավ-Արևմտյան թաղամասում գտնվող Սբ. Երրորդության եկեղեցու բակում «Եհովայի վկաներ» աղանդի հետևորդներ ի պատասխան եկեղեցու քահանա Եսայի Արթենյանի` տարածքը լքելու պահանջին հարձակվել են քահանայի վրա, մի քանի հարված հասցրել նրան` ուղեկցելով դա անվայելուչ խոսքերով ու քահանայի «կոկորդը կրծելու» սպառնալիքներով:

Молодежный фонд Армении вместе со студенческими советами армянских вузов и молодежными организациями 27 мая в 13:00 в центре фонда в Ереване по адресу Абовян 50/5 намерены организовать сбор подписей против деятельности сект в Армении. Молодежные организации также намерены обратиться с открытым письмом к президенту Армении Сержу Саргсяну и католикосу Всех Армян Гарегину II. Поводом для подобных действий стал инцидент со священником ереванской церкви Св.Троицы отцом Есаи Артеняном, на которого напали свидетели Иеговы Андраник Мнацаканян и Самвел Григорян.
Как сообщает пресс-служба фонда, представители молодежи предлагают внести соответствующие законодательные изменения для решения этого вопроса.
15 мая во дворе церкви Св. Троицы в Юго-Западном массиве Еревана двое «Свидетелей Иеговы» в ответ на требование настоятеля Есаи Артеняна прекратить проповедничество на территории церкви набросились на него, нанесли несколько ударов, сопровождая свои действия непотребными выражениями и угрозами “перегрызть горло” священнику.