Մայիսի 26-ին ֆրանսիական Դովիլ քաղաքում ընդունվել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների` Ռուսաստանի, ԱՄՆ և Ֆրանսիայի նախագահների Դմիտրի Մեդվեդևի, Բարաք Օբամայի և Նիկոլյա Սարկոզիի ավանդական հայտարարությունը Ղարաբաղի վերաբերյալ: Բացի հռչակագրային կոչերից և հայտարարություններից, գերտերությունների նախագահները Հայաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդներից համառորեն պահանջել են «քաղաքական կամք դրսևորել և հունիսին կայանալիք հայ-ադրբեջանական գագաթաժողովի ընթացքում ավարտել հիմնարար սկզբունքների շուրջ աշխատանքները»: Որոշ հաղորդագրությունների համաձայն, հունիսի 25-ին Կազանում կկայանա Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի և Իլհամ Ալիևի հերթական հանդիպումը` բնականաբար Դմիտրի Մեդվեդևի ներկայությամբ: Հակառակ դեպքում Ռուսաստանի, ԱՄՆ և Ֆրանսիայի նախագահները պատրաստ են կասկածներ հայտնել «պայմանավորվածությունների ձեռքբերմանը կողմերի հավատարմության» հարցում, ինչն այդքան էլ հեռու չէ իրականությունից` հաշվի առնելով ղարաբաղյան հիմնահարցը խաղաղ ճանապարհով լուծելու` Ադրբեջանի հաստատուն դժկամությունը:
Թե ինչպիսի պարտադրման մեթոդների կարող են դիմել տերությունները, եթե կողմերը ականջալուր չլինեն ղարաբաղյան հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով լուծելու պահանջին, առայժմ դժվար է պատկերացնել, սակայն ակնհայտ է, որ Մեդվեդևը, Օբաման և Սարկոզին արդեն ձանձրացել են ևս N տարի հիմնախնդրի լուծմանը սպասելուց:

26-го мая во французском Довиле принято традиционное заявление президентов стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ – России, США и Франции Дмитрия Медведева, Барака Обамы и Николя Саркози по Карабаху. Помимо декларативных призывов и заявлений, президенты мировых держав настоятельно потребовали у лидеров Армении и Азербайджана “продемонстрировать политическую волю и завершить работу над Основными принципами в ходе предстоящего армяно-азербайджанского саммита в июне” – согласно некоторым сообщениям, 25 июня в Казани состоится очередная встреча президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева, естественно, в присутствии Дмитрия Медведва. В противном случае президенты России, США и Франции готовы усомниться в «приверженности сторон к достижению договоренностей», что не так уж и далеко от истины, учитывая стойкое нежелание Азербайджана решить карабахский вопрос мирным путем.
Помимо этого, Медведев, Обама и Саркози, не называя конкретного адресата, отреагировали на постоянные провокации и столь же постоянные угрозы Азербайджана начать новую войну в Карабахе. Президенты «настоятельно призывали лидеров сторон готовить население к миру, а не к войне», столь желанной для азербайджанских властей, для которых мирное урегулирование конфликта может привести к потере этой самой власти.
К каким методам принуждения могут прибегнуть державы в случае, если стороны не прислушаются к настоятельному требованию по-хорошему решить карабахский конфликт, представить пока трудно, но очевидно, что Дмитрию Медведеву, Бараку Обаме и Николя Саркози уже надоело ждать еще N-ое количество лет до его урегулирования.