Հայաստանը բարձր է գնահատում Ռուսաստանի, ԱՄՆ և Ֆրանսիայի նախագահներ Մեդվեդեւի, Օբամայի եւ Սարկոզիի ջանքերն՝ ուղղված ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը: Այս մասին ասվում է Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանի հայտարարության մեջ մայիսի 26-ին Դովիլում Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ արված հայտարարության վերաբերյալ: Արտգործնախարարը մասնավորապես նշում է.
«Այսօր, Դովիլում, Մեծ Ութնյակի գագաթաժողովի շրջանակներում, Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարների ընդունած հայտարարությունը կարեւոր ուղերձներ է պարունակում եւ կարող է խթան հանդիսանալ հիմնախնդրի հանգուցալուծման համար:
Հայաստանը միշտ կողմնակից է եղել Ադրբեջանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի միջեւ հակամարտության բացառապես խաղաղ ճանապարհով կարգավորմանը եւ բազմիցս դա ապացուցել է գործնականում, ուստի պարզ է, թե ում է ուղղված այս առնչությամբ հայտարարության մեջ պարունակվող միանշանակ ուղերձը:
Հայաստանը հստակ պատասխան է տվել եռանախագահների կողմից ներկայացված հիմնարար սկզբունքների վերջին տարբերակին` որպես հիմնախնդրի կարգավորման համար բանակցությունների հիմք: Եթե Ադրբեջանը տա իր միանշանակ համաձայնությունը, ապա հնարավոր կլինի առաջընթաց արձանագրել կարգավորման գործընթացում: Ակնհայտ է, թե ում է հասցեագրված հայտարարության մեջ նաեւ այս կապակցությամբ հնչեցված ուղերձը», հաղորդում է ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:
ՌԴ, ԱՄՆ և Ֆրանսիայի նախագահներ Դմիտրի Մեդվեդևը, Բարաք Օբաման և Նիկոլյա Սարկոզին Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներին կոչ են արել «քաղաքական կամք դրսևորել և հունիսին կայանալիք հայ-ադրբեջանական գագաթաժողովի ընթացքում ավարտել (Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման) հիմնարար սկզբունքների շուրջ աշխատանքները»: Հետագա երկարաձգումը միայն հարցականի տակ կդնի կողմերի հավատարմությունը պայմանավորվածությունների ձեռքբերմանը»,- ասվում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի երեք համանախագահ երկրների նախագահների համատեղ հայտարարության մեջ, որն ընդունվել է ֆրանսիական Դովիլ քաղաքում ընթացող «Մեծ ութնյակի» գագաթաժողովի ժամանակ:
«Երբ պայմանավորվածությունը ձեռք բերվի, մենք պատրաստ ենք վկայել այդ սկզբունքների ձևական ընդունումը, աջակցություն ցուցաբերել հաշտության պայմանագրի մշակմանը և ապա օժանդակել դրա կատարումը մեր միջազգային գործընկերների հետ համատեղ»,- նշվում է հայտարարության մեջ:
«Մենք հաստատում ենք, որ միայն բանակցությունների ճանապարհով կարգավորումը կարող է խաղաղության, կայունության և հաշտության հանգեցնել` հնարավորություններ բացելով տարածաշրջանային զարգացման և համագործակցության համար»,- ասվում է հայտարարության մեջ: Օբաման, Սարկոզին և Մեդվեդևը «համոզված են, որ ժամանակն է, որպեսզի ղարաբաղյան հակամարտության բոլոր կողմերը քայլ կատարեն դեպի խաղաղ կարգավորումը»:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն ընդգծել են, որ դիմակայության և անկայունության ներկայիս իրադրության ստեղծմանը հանգեցրել է ուժի կիրառումը: «Դրա կրկնակի կիրառումը միայն նոր տառապանքներ և սնանկություն կբերի և կդատապարտվի միջազգային հանրության կողմից: Մենք կողմերի առաջնորդներին համառորեն խորհուրդ ենք տալիս բնակչությանը նախապատրաստել խաղաղության, այլ ոչ թե պատերազմի»,- նշել են նախագահները:
Նրանք արձանագրել են, որ «երկու կողմից, ինչպես նաև բոլոր մակարդակներում գործադրված ջանքերի արդյունքում համանախագահ երկրները զգալի առաջընթացի են հասել»: «Մարտի 5-ին Սոչիում քննարկված հիմնարար սկզբունքների վերջին տարբերակն արդար և հավասարակշռված հիմք է դնում համապարփակ հաշտության պայմանագիր պատրաստելու համար»,- նշվում է համատեղ հայտարարության մեջ: Համանախագահների կարծիքով, այդ փաստաթուղթը «կողմերին հնարավորություն է ընձեռում հաղթահարելու ներկայիս անհաղթահարելի իրադրությունը»:

Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian commented on the statement made in the sidelines of the G8 Summit in Deauville by the leaders of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries with respect to the Karabakh conflict resolution.
Specifically, Nalbandian said: “We highly appreciate the efforts of Presidents Medvedev, Obama and Sarkozy directed at the settlement of the Nagorno-Karabakh issue.
The statement made today in the sidelines of the G8 Summit in Deauville by the leaders of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries, contains important messages and may become an impulse to the settlement of the issue.
Armenia has always been in support of the settlement of the conflict between Azerbaijan and Nagorno-Karabakh through exclusively peaceful means and has repeatedly proven that in practice, therefore, it is clear to whom is addressed the unequivocal message of the statement in this regard.
Armenia has given a clear answer to the latest version of the basic principles proposed by the three Co-Chairs as a basis for the negotiations of the settlement of the issue. If Azerbaijan gives an unequivocal agreement, then it will be possible to register a progress in the process of the settlement. It is apparent to whom is addressed the message included in the statement in this regard, too.”
United States, French and Russian leaders called on Armenia and Azerbaijan on May 26 to move toward a peaceful resolution of the long-standing conflict over the breakaway region of Nagorno-Karabakh.
"We…are convinced that it is time for the sides in the conflict over Nagorno-Karabakh to take a decisive step toward a peaceful resolution (of the conflict)," said a joint statement by Presidents Barack Obama, Nicolas Sarkozy and Dmitry Medvedev at the G8 summit in the French resort of Deauville.
"We firmly call on the leaders of the sides to prepare their people for peace, not war," the statement said.
"We call on the presidents of Azerbaijan and Armenia to demonstrate political will and finalize…the basic principles (of a peace agreement) during the forthcoming summit in June."
The presidents of Russia, Armenia and Azerbaijan are slated to meet in June in the Russian city of Kazan, the next in a series of trilateral meetings on the frozen conflict.