27 Մայիս 2011 - 09:08 AMT
Մայիսի 29-ին Ալ. Սպենդիարյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնում տեղի կունենա Ս. Պրոկոֆևի «Ռոմեո և Ջուլիետ» բալետային ներկայացումը: Ինչպես լրագրողների հետ զրույցում նշեց բեմադրիչ Ռուդոլֆ Խառատյանը, այն հիմնովին կառուցված է դասական բալետի հենքի վրա, սակայն ամբողջովին հիշեցնելու է ժամանակակից Երևանը, որի փողոցները լի են երիտասարդներով և պետք է փոխանցի արդիականի զգացողությունը, չնայած, որ դեպքերը տեղի են ունենում 16-րդ դարում: Այն առավել մոտ է Ֆրանկո Ձեֆիրելլիի համանուն ֆիլմին: Ներկայացումը լինելու է 3 գործողությամբ և 12 պատկերով:
«Երաժշտությունը շատ բարդ է իր կառուցվածքով և ամեն մի կերպարի անհրաժեշտ եղավ անհատական մոտեցում: Ես այդ բալետում դրել եմ ժամանակի պահանջները», նշեց Խառատյանը: ՀՀ մշակույթր նախարար Հասմիկ Պողոսյանն իր հերթին շեշտեց, որ «Ռոմեո և Ջուլիետ» բալետը առաջինն է, որին մասնակցում են բացառապես հայրենական կադրեր և չկան դրսից հրավիրված մասնագետներ:
Խառատյանը նաև ավելացրեց, որ ընտրությունը կանգ է առել հենց այս ստեղծագործության վրա, քանի որ այն քաջածանոթ է հայ հանդիսատեսին, իսկ Պրոկոֆևի գրած երաժշտությունը լավագույն կերպով է արտացոլում դրամատիզմը:
Դիզայներ Աստղիկ Ստեփանյանը դեկորացիաների և հագուստների էսքիզների վրա աշխատել է շուրջ երեք ամիս: Բեմադրության ժամանակ օգտագործվելու է 5-6 դեկորացիա: Պարողների համար կարվել է 40-ից ավելի տեսակի 105 հագուստ: Դեկորացիաներն ու հագուստները կլինեն 16-րդ դարի տարրերով, բայց ժամանակակից լուծումներով: Երաժշտության կատարումը վստահվել է Ալ. Սպենդիարյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնի սիմֆոնիկ նվագախմբին, դիրիժոր` ՀՀ վաստակավոր արտիստ Կարեն Դուրգարյանի ղեկավարությամբ:

27 Май 2011 - 09:08 AMT
29-го мая в Национальном академическом театре имени А. Спендиаряна состоится балетное представление С. Прокофьева “Ромео и Джульетта”. Как отметил постановщик Рудольф Харатян, оно полностью основано на классике, однако, балет перенесет зрителей в современный Ереван, улицы которого полны молодежи. Хотя действие происходит в 16 веке, должно присутствовать ощущение современности. Он очень напоминает одноименный фильм Франко Дзеффирелли. Балет – в 3-х действиях и 12-ти картинах.
“Музыка очень сложная по своему строению, и для каждого образа потребовался индивидуальный подход. В этом балете я применил современные требования”, – сказал журналистам Харатян. В свою очередь, Министр культуры РА Асмик Погосян отметила, что балет “Ромео и Джульетта” впервые будет поставлен усилиями местных кадров и в нем не участвуют профессионалы извне.
Харатян также добавил, что выбор пал именно на это произведение, поскольку оно наиболее известно зрителю, а музыка Прокофьева наилучшим образом отражает драматизм сюжета. Над декорациями и костюмами дизайнер Астхик Степанян работала около трех месяцев. Во время представления будут использованы 5-6 декораций. Для танцоров сшито более 105 костюмов 40 видов. Декорации и костюмы будут содержать элементы 16-го века, но с современным подходом. Музыку балета исполнит симфонический оркестр Национального академического театра им. А. Спендиаряна под руководством дирижера – заслуженного артиста РА Карена Дургаряна.