27 Մայիս 2011 - 09:59 AMT
Այօսր ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունը, Երիտասարդների մասնագիտական կողմնորոշման կենտրոնը և ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությունը ստորագրեցին համագործակցության համաձայնագիր։
Համաձայնագրով սահմանվում են ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և կրթության ոլորտի համապատասխան կառույցների միջև՝ ավագ դպրոցների զարգացման նպատակով երկարաժամկետ ռազմավարական համագործակցության ուղղություններ։
Ըստ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանի, ավագ դպրոցի նախագիծն ունի 2 նպատակ. «Առաջին նպատակն է համապատասխան փորձ ունեցող մասնագետների միջոցով ավագ դպրոցի աշակերտների մասնագիտական կողմնորոշումը և երկրորդ նպատակն է ՝ սոցիալական և աշխատանքային հարցեր կարգավորելը։ Որ աշակերտը, ուսանող դառնալով, իմանա, որ սովորելուց հետո աշխատանք կունենա»։
Նախագծի շրջանակում ավագ դպրոցի աշակերտները կանցնեն մասնագիտական կողմնորոշման դասընթացներ և աշխատաշուկայի ներկայացում համապատասխան մասնագետների կողմից։
Երիտասարդների մասնագիտական կողմնորոշման կենտրոնի տնօրեն Հայկուհի Գևորգյանը նշեց, որ նախատեսվում է նաև այցելություններ ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերություն, որտեղ աշակերտները հնարավորություն կունենան բանավեճեր և զրույցներ ունենալ աշխատակիցների հետ։ Իսկ նախագծի վերջում կանցկացվի տոնավաճառ-ցուցահանդես։
Նախագծի իրականացման նախնական փուլի համար ընտրվել է 10 ավագ դպրոց՝ № 119, №114, №83, №103, №62, № 105, №142, №170, №189, № 65:
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը ներկայացրեց դպրոցների ընտրության կարգը. «Մենք ունենք 91 ավագ դպրոց, որոնք բոլորն էլ այս կամ այն կերպ ներգրավվում են տարբեր կրթական ծրագրերում։ Այս անգամ ընտրվել են այն դպրոցները, որոնք դեռ ոչ մի ծրագրի չեն մասնակցել»։
Ըստ Արմեն Աշոտյանի, պետությունը չի կարող միայնակ կրել կրթական բեռը, ՀԿ-ների և մասնավոր ընկերությունների ներգրավումը կարևոր է կրթական խնդիրների լուծման հարցում։

27 Май 2011 - 09:59 AMT
27-го мая Министерство образования и науки РА, Центр профориентации молодежи и ВиваСелл-МТС подписали соглашение о сотрудничестве.
Соглашением определяются направления продолжительного стратегического сотрудничества между ВиваСелл-МТС и соответствующими структурами в сфере образования с целью развития старшей школы.
По мнению Генерального директора компании ВиваСелл-МТС Ральфа Йирикяна, проект старшей школы преследует две цели: “Первая цель – профориентация учеников старшей школы с помощью специалистов, имеющих соответствующий опыт в этом вопросе, вторая цель – наладить социальные и рабочие вопросы. Чтобы ученик, став студентом, знал, что после учебы он будет обеспечен работой”.
В рамках проекта ученики старшей школы пройдут курсы профессиональной ориентации, соответствующими специалистами будет представлен рынок труда.
Директор Центра профессиональной ориентации молодежи Айкуи Геворкян отметила, что запланировано посещение компании ВиваСелл-МТС, где ученики примут участие в беседе и дискуссии с сотрудниками компании, в конце программы предусмотрена выставка-ярмарка.
Для предварительного этапа реализации проекта выбраны 10 старших школ – школы номер 119, 114, 83, 103, 62, 105, 142, 170, 189, 65.
Министр образования и науки РА Армен Ашотян объяснил, чем обусловлен выбор школ: “У нас есть 91 старшая школа, большинство которых так или иначе участвуют в различных образовательных программах. Мы выбрали школы, которые не участвуют ни в одной из них”.
По мнению Армена Ашотяна, государству не под силу в одиночку справиться с проблемами образования, помощь частных компаний и КЦ в данном вопросе просто необходима.