27 Մայիս 2011 - 12:00 AMT
2008 թվականի դեպքերի առթիվ ձերբակալված հայ նախկին պատգամավոր Սասուն Միքայելյանն ազատ է արձակվել: Այդ մասին PanARMENIAN.Net գործակալությանը հաղորդեց Հայ ազգային կոնգրեսի մամլո քարտուղար Արման Մուսինյանը: Ինչ վերաբերում է «Հայկական ժամանակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանին և մյուս «քաղբանտարկյալներին», ապա, Մուսինյանի խոսքով, նրանց ազատ արձակելու մասին ինքն առայժմ տեղեկություն չունի:
Միքայելյանը 8 տարվա ազատազրկման էր դատապարտվել զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու ու ապօրինի զենք պահելու համար և բանտարկության մեջ էր գտնվում 2008 թվականի մարտից: 2009թ. դեկտեմբերին նա սրտի վիրահատություն տարավ: Նիկոլ Փաշինյանը հետախուզման մեջ էր, այնուհետև հանձնվեց իշխանություններին և 2010 թվականի մարտին դատապարտվեց 7 տարվա ազատազրկման Հայաստանի ՔՕ 215-րդ հոդվածով (զանգվածային անկարգությունների կազմակերպում): Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն Ազգային Ժողով դիմեց Հայաստանի անկախության 20-ամյակի կապակցությամբ համաներում հայտարարելու առաջարկով:
Ավելի վաղ ՀՀ ԱԺ ներկայացնելով նախագահի առաջարկը` Հայաստանի արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը հաղորդել էր, որ համաներմամբ ազատ կարձակվեն 396 բանտարկյալներ, իսկ ակտը կտարածվի 379 հոգու վրա: Ինչպես նախօրեին լրագրողներին հաղորդեց Թովմասյանը, համաներումը տարածվում է մարտի 1-2-ի դեպքերի գործով դատապարտված որոշ անձանց վրա:

27 May 2011 - 12:00 AMT
Spokesperson for the Armenian National Congress (ANC) Arman Musinyan said former member of the Armenian parliament Sasun Mikaelyan, who was convicted in the March 1, 2008 case, has been already released.
“As for Nikol Pashinyan and other political prisoners, I do not possess information with respect to their release,” Musinyan told a PanARMENIAN.Net reporter.
Mikaelyan had been sentenced to 8 years of imprisonment for illegal weapons possession since March 2008. In December 2009, he underwent a cardiac surgery.
Nikol Pashinyan had been at large, then surrendered and was sentenced to 7 years of imprisonment in March 2010 under article 215 of the Armenian Criminal Code (organization of mass riots.)
Presenting the proposal on Wednesday in the parliament, Justice Minister Hrayr Tovmasyan said amnesty will be granted to some people imprisoned with respect to the March 1-2, 2008 events.