27 Մայիս 2011 - 12:00 AMT
2008 թվականի դեպքերի առթիվ ձերբակալված հայ նախկին պատգամավոր Սասուն Միքայելյանն ազատ է արձակվել: Այդ մասին PanARMENIAN.Net գործակալությանը հաղորդեց Հայ ազգային կոնգրեսի մամլո քարտուղար Արման Մուսինյանը: Ինչ վերաբերում է «Հայկական ժամանակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանին և մյուս «քաղբանտարկյալներին», ապա, Մուսինյանի խոսքով, նրանց ազատ արձակելու մասին ինքն առայժմ տեղեկություն չունի:
Միքայելյանը 8 տարվա ազատազրկման էր դատապարտվել զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու ու ապօրինի զենք պահելու համար և բանտարկության մեջ էր գտնվում 2008 թվականի մարտից: 2009թ. դեկտեմբերին նա սրտի վիրահատություն տարավ: Նիկոլ Փաշինյանը հետախուզման մեջ էր, այնուհետև հանձնվեց իշխանություններին և 2010 թվականի մարտին դատապարտվեց 7 տարվա ազատազրկման Հայաստանի ՔՕ 215-րդ հոդվածով (զանգվածային անկարգությունների կազմակերպում): Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն Ազգային Ժողով դիմեց Հայաստանի անկախության 20-ամյակի կապակցությամբ համաներում հայտարարելու առաջարկով:
Ավելի վաղ ՀՀ ԱԺ ներկայացնելով նախագահի առաջարկը` Հայաստանի արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը հաղորդել էր, որ համաներմամբ ազատ կարձակվեն 396 բանտարկյալներ, իսկ ակտը կտարածվի 379 հոգու վրա: Ինչպես նախօրեին լրագրողներին հաղորդեց Թովմասյանը, համաներումը տարածվում է մարտի 1-2-ի դեպքերի գործով դատապարտված որոշ անձանց վրա:

27 Май 2011 - 12:00 AMT
Арестованный по делу о мартовских событиях 2008 года армянский экс-депутат Сасун Микаелян уже на свободе. Об этом агентству PanARMENIAN.Net сообщил пресс-секретарь Армянского национального конгресса (АНК) Арман Мусинян. Что касается главного редактора газеты «Айкакан Жаманак» Никола Пашиняна и других “политзаключенных”, то, по словам Мусиняна, об их освобождении у него пока информации нет.
Микаелян был приговорен к 8 годам лишения свободы за незаконное хранение оружия и находился в заключении с марта 2008 года. В декабре 2009 года он перенес операцию на сердце.
Никол Пашинян был в бегах, потом сдался властям и был осужден в марте 2010 на 7 лет лишения свободы по статье 215 УК Армении (организация массовых беспорядков).
Ранее представляя в НС РА предложение президента, министр юстиции Армении Грайр Товмасян сообщил, что по амнистии на свободу выйдут 396 заключенных, а акт распространится на 379 человек. Как накануне сообщил журналистам Товмасян, амнистия распространится на некоторых лиц, осужденных по делу событий 1-2 марта.