Մայիսի 27-ին ՀՀ ԳԱԱ նիստերի դահլիճում տեղի ունեցավ Տիգրան Մեծի գահակալության 2100-ամյակին նվիրված միջազգային գիտաժողովի նյութերի «Տիգրան Մեծ» ժողովածուի շնորհանդեսը: Այն իրենից ներկայացնում է 2005 թ-ի Տիգրան Մեծին նվիրված գիտաժողովի 40 հոդվածների, ինչպես նաև տարբեր ժամանակներում հայերեն, ռուսերեն, անգլերեն, ֆրանսերեն և գերմաներեն լեզուներով գրված հոդվածների ժողովածու: Այնտեղ ամփոփված է արքայի պետական, քաղաքական, զորավարական, դիվանագիտական, քաղաքակրթական ու մշակութային գործունեությունը:
Հնագույն հոդվածը գերմանացի գիտնական, Նոբելյան մրցանակի առաջին դափնեկիր Թ. Մոմզենի հոդվածն է` տպագրված 1873 թ-ին «Հերմես» ամսագրում: Բացի դրանից, ժողովածուի մեջ առաջին անամ լույս է տեսել Նիկողայոս Ադոնցի աշխատությունը, որը մինչ այժմ անտիպ էր: Ժողովածուն նվիրված է Տիգրան Մեծի ծննդյան 2150- ամյակին:
Շնորհանդեսին ներկա էին ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը, ակադեմիկոսներ, ինչպես նաև ժողովածուի մեջ ընդգրկված հոդվածների հեղինակները: Ներկաները կարևորեցին հատկապես այն հանգամանքը, որ այն կարող է ծառայել ինչպես գիտնականներին, այնպես էլ ուսանողներին և պատմությամբ հետաքրքրվողներին:
Ժողովածուն պարունակում է քարտեզներ, որոնց հեղինակն է պ.գ.դ. Բաբկեն Հարությունյանը, լուսանկարներ և գծագրեր: Գիրքը հրատարակվել է ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի, Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության և Հայ առաքելական եկեղեցու Սբ. Մեսրոպ Մաշտոց դպրատան միջոցներով, 500 օրինակ տպաքանակով: Այն չի վաճառվելու, սակայն տրամադրվելու է գրադարաններին:

27-го мая в зале заседаний НАН РА состоялась презентация собрания материалов международной научной конференции “Тигран Мец”, посвященной 2100-летию царствования Тиграна Великого. Оно представляет собой сборник, состоящий из 40 статей с научной конференции 2005 года, а также статей, написанных в разные времена на армянском, русском, английском, французском и немецком языках. В них описана государственная, политическая, военная, дипломатическая и культурная деятельность царя Тиграна Великого.
Самой старой из статей сборника рукописей является статья немецкого ученого, лауреата Нобелевской премии Т. Моммзена, напечатанная в 1873 году в издательстве “Гермес”. Помимо этого, в сборнике впервые опубликована рукопись Никогайоса Адонца. Сборник посвящен 2150-летию Тиграна Великого.
На презентации присутствовали Министр культуры РА Асмик Погосян, академики, а также авторы статей, вошедших в сборник. Присутствующие отметили важность этого события, поскольку сборник может быть полезен и для ученых, и для студентов, и для тех, кто просто интересуется историей.
Сборник включает карты, фотографии, чертежи. Книга издана на средства НАН РА, Общенационального армянского союза образования и культуры, а также школы Св. Месропа Маштоца Армянской Апостольской церкви тиражом 500 экземпляров. Он не будет продаваться в магазинах, сборник будет предоставляться только библиотекам.