«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ն հայկական բուհերի ուսանողներից կազմում է ուսանողական շինարարական խումբ, որը ամառը կմասնակցի Սոչիում օլիմպիական օբյեկտների շինարարությանը: Խմբի մեջ կընդգրկվեն 20 ուսանողներ, որոնք կաշխատեն «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ-ի կապալառու կազմակերպությունների կազմում:
Բացի դրանից, ՀԿԵ-ն նաև կազմում է ուղեկցորդների ուսանողական խմբեր: 50 ուսանողները ամառային արձակուրդների ժամանակ կաշխատեն ուղեկցորդ «Հայաստան» ֆիրմային գնացքում Երևան-Բաթումի-Երևան երթուղու վրա: Ամառային աշխատանքը ընկերությունում մեծ հեռանկարներ է բացում ուսանողների առջև՝ լավագույները կարող են աշխատանքի անցնել ՀԿԵ-ում:
Ինչպես նշվում է ընկերության մամլո հաղորդագրության մեջ, ՀԿԵ-ն արդեն համագործակցել է ՀՊՃՀ-ի հետ՝ 2009-ին համալսարանի 10 ուսանողները արդեն աշխատել են Երևան-Բաթումի-Երևան գնացքում և արժանացել են ուղևորների երախտագիտությանը:
«ՀԿԵ-ն մեծ ուշադրություն է դարձնում հայկական բուհերի հետ համագործակցությանը մասնագետների պատրաստման գործում»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:

27 Май 2011 - 13:28 AMT
ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» формирует студенческий строительный отряд, который на лето отправится на олимпийскую стройку в Сочи. В состав строительного отряда войдут 20 студентов армянских вузов, которые будут включены в состав строительных подрядных организаций ОАО «РЖД».
Также ЮКЖД формирует студенческий отряд проводников, которые в летний период будут работать проводниками в фирменном поезде «Армения» на маршруте Ереван-Батуми-Ереван.
Работа в компании в летний период открывает перед студентами большие перспективы: хорошо зарекомендовавшие себя учащиеся вузов получат возможность дальнейшего трудоустройства в ЗАО «ЮКЖД». Как отмечается в сообщении пресс-службы компании, это не первый опыт сотрудничества ЮКЖД с армянскими вузами. В 2009 году группа из 10 студентов Государственного инженерного университета Армении уже работала проводниками на маршруте Ереван-Батуми-Ереван и заслужила благодарность пассажиров.
«ЮКЖД придает большое значение сотрудничеству с армянскими вузами в вопросах обучения квалифицированных специалистов, трудоустройстве в компании лучших выпускников», – говорится в сообщении.