Մայիսի 27-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրամանագրով Առաջին Հանրապետության օրվա կապակցությամբ գիտության, կրթության, մշակույթի, արվեստի, տնտեսության և առողջապահության ոլորտի ներկայացուցիչները պարգևատրվել են մեդալներով, ինչպես նաև պատվավոր կոչումներ ստացել: Պագևատրման արարողությունից հետո Հայաստանի նախագահը հայտնել է, որ պարգևատրվածները մեծ ավանդ են ներդրել Հայաստանի զարգացման մեջ:
«Ձեր նմանների շնորհիվ մենք մեզ ժամանակակից և առաջադեմ ենք համարում»,- ասել է ՀՀ նախագահը: Նա նկատել է, որ նրանց օրինակը կարող է ոգեշնչել մյուսներին և նպաստել պետության զարգացմանը: Այս համատեքստում Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ փորձը ցույց է տալիս, որ իր գործին նվիրված մարդը շատ բան կարող է անել:
Պարգևատրվածների թվում էր նաև հայտնի կոմպոզիտոր Էդվարդ Միրզոյանը, որին նախագահը պարգևատրել է Պատվո շքանշանով:

27 Май 2011 - 13:55 AMT
27 мая по указу президента Армении Сержа Саргсяна в связи с Днем первой Республики представители сфер науки, образования, культуры, искусства, экономики и здравоохранения были награждены медалями, а также получили почетные звания. После церемонии награждения президент Армении заявил, что награжденные внесли большой вклад в развитие Армении.
«Благодаря таким, как вы, мы считаем себя современными и прогрессивными», – сказал глава армянского государства. Серж Саргсян заметил, что их пример может воодушевить других и способствовать развитию государства. В этом контексте глава РА отметил, что опыт показал, что человек, преданный своему делу, может многое сделать.
Среди награжденных был также известный композитор Эдвард Мирзоян, которого президент наградил Орденом чести.