Մայիսի 28-ին Երևանում տեղի ունեցավ Անկախ ֆիլմերի համահայկական առաջին փառատոնի բացումը, որը կազմակերպել է Հայաստանի ոչ կոմերցիոն կինոյի կենտրոնը (CANC): Փառատոնում ֆիլմերը գնահատվելու են չորս անվանակարգերում. հիմնական անվանակարգ (տևողությունը` 1-10 րոպե), մեկրոպեանոց ֆիլմեր, ուսանողական ֆիլմեր և երիտասարդական ֆիլմեր (մինչև 25 տարեկան): Կենտրոնի տնօրեն Արտաշես Հովհաննիսյանը PanARMENIAN.Net -ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրեց, որ փառատոնին մասնակցելու է 22 ֆիլմ:
Փառատոնի բացումը կայացավ Հայաստանի ազգային պատկերասրահում Համաշխարհային ոչ կոմերցիոն կինոյի միության (UNICA) կինոփառատոնի 2010թ-ի մրացանակակիրների ֆիլմերի ցուցադրմամբ: Մրցութային փուլը կմեկնարկի մայիսի 29-ին Ազգային պատկերասրահում Երիտասարդական ֆիլմերի (մինչև 25 տարեկան) անվանակարգում առաջադրված 7 ֆիլմերի ցուցադրությամբ: Մայիսի 30-ին «Մոսկվա» կինոթատրոնում կցուցադրվեն մյուս անվանակարգերի ֆիլմերը:
Ժուրիի կազմը գլխավորում է կինոռեժիսոր Արման Մանարյանը, մյուս անդամներն են կինոռեժիսոր Դավիթ Սաֆարյանը, օպերատոր Աշոտ Մկրտչյանը, սցենարիստ-ռեժիսոր Գարիկ Զաքոյանը, ՀՀ մշակույթի նախարարի խորհրդական, թատերագետ Նաիրա Եղիազարյան, օպերատոր Լեվոն Գրիգորյանը և կինոսիրող Արայիկ Շարբաթյանը:
Փառատոնի լավագույն 5 ֆիլմերը օգոստոսի 20-28-ը Լյուքսեմբուրգում մասնակցելու են Համաշխարհային ոչ կոմերցիոն կինոյի միության (UNICA) կինոփառատոնին:
CANC-ը միավորում է Հայաստանի ոչ պրոֆեսիոնալ կինոարտադրողներին, բոլոր նրանց, ովքեր ցանկանում են ֆիլմեր նկարահանել, որոնք հանձնվելու են UNICA-ի դատին:

28-го мая в Ереване состоялось открытие первого всеармянского фестиваля независимых фильмов, организованного Центром некоммерческого кино Армении (CANC). На фестивале фильмы будут оцениваться в четырех номинациях: основная номинация (продолжительность фильмов 1-10 минут), минутные фильмы, студенческие и молодежные фильмы (до 25 лет). Директор центра Арташес Оганнисян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил, что в фестивале будут участвовать 22 фильма.
Открылся фестиваль в Национальной галерее Армении показом фильмов-призеров Всемирного кинофестиваля некоммерческого кино (UNICA) 2010 года. Конкурсный этап стартует 29-го мая в Национальной галерее Армении показом 7 фильмов, предложенных в номинации Молодежные фильмы (до 25 лет). 30-го мая в кинотеатре “Москва” будут показаны фильмы остальных номинаций.
Жюри возглавит кинорежиссер Арман Манарян, остальные члены: кинорежиссер Давид Сафарян, оператор Ашот Мкртчян, сценарист-режиссер Гарик Закоян, советник министра культуры РА, театровед Наира Егиазарян, оператор Левон Григорян и кинолюбитель Араик Шарбатян.
Лучшие 5 фильмов фестиваля 20-28 августа в Люксембурге примут участие во Всемирном кинофестивале некоммерческого кино (UNICA). CANC объединяет непрофессиональных кинопроизводителей Армении, всех, кто желает снимать фильмы, которые будут представлены на суд UNICA.