28 Մայիս 2011 - 10:13 AMT
«Եթե մոռացության մատնենք 2008թ. մարտի 1-2 դեպքերը, ապա կարելի է ասել, որ քաղբանտարկյալներին ազատ արձակելը մարդասիրական քայլ էր»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է «Ժառանգություն» խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր Անահիտ Բախշյանը: Ըստ նրա, համաներումը ինչ-որ չափով կարող է թուլացնել քաղաքական լարվածությունն երկրում: Նա նշել է նաև, որ Հայաստանի իշխանությունները ստիպված էին գնալ այդ քայլին, քանի որ «քաղբանտարկյալների կալանքն ապօրինի էր»:
Ըստ պատգամավորի, համաներում հայտարարելով երկրի իշխանությունները նաև նպատակ ունեն բարձրացնելու իրենց հեղինակությունը: «Համաներումը փրկօղակ էր Հայաստանի իշխանությունների համար»,-ասել է Բախշյանը:
Անդրադառնալով նրան, թե արդյոք հնարավոր է, որ մարտի 1-2-ի իրադարձությունները կրկնվեն, Բախշյանն ասել է, որ եթե երկրի իշխանությունները շարունակեն սկսված ուղին առաջիկա նախագահական ընտրություններում, ապա նման սցենարի կրկնությունը չի բացառվում:

“Если забыть события 1-2 марта 2008 года в Ереване, то можно сказать, что освобождение политических заключенных можно считать гуманным шагом”, – заявила в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net депутат парламента Армении от фракции «Наследие» Анаит Бахшян. По ее словам, амнистия в какой-то степени может ослабить политическое напряжение в стране. При этом она заметила, что власти Армении были вынуждены пойти на этот шаг, поскольку “арест политзаключенных был незаконным”.
По мнению депутата, объявлением амнистии власти страны также преследуют цель повысить свой авторитет. «Объявление амнистии для властей было спасательным кругом», – заметила Бахшян.
Касаясь того, возможно ли повторение в стране событий 1-2 марта, армянский депутат сказала, что если власти страны продолжат начатый путь и фальсифицируют президентские выборы в 2013 году, то повторение мартовского сценария не исключено.