«Համաներմամբ Քաղբանտարկյալների ազատ արձակումը զգալիորեն կթուլացնի քաղաքական լարվածությունը Հայաստանում»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է ՀՀՇ վարչության նախագահ Արամ Մանուկյանը: Ըստ նրա, քաղբանտարկյալների ազատ արձակման ֆոնին երկխոսությունն իշխանությունների հետ իրական է դառնում:
Այն հարցին, թե ինչու է Հայաստանի ղեկավարությունը որոշել համաներում հայտարարել, Մանուկյանը պատասխանել է, որ դրա հնարավոր պատճառը կարող է լինել ինչպես ժողովրդի, այնպես էլ միջազգային հանրության ճնշումը:
Նախօրեին ազատ են արձակվել ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր Սասուն Միքայելյանն ու «Հայկական ժամանակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանը:
Նախագահի համաներման վերաբերյալ առաջարկը հիմնված էր Հայաստանի Սահմանադրության 81-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետի և «Ազգային Ժողովի կանոնադրության մասին» օրենքի 90-րդ հոդվածի վրա: Մայիսի 26-ին Հայաստանի խորհրդարանն ընդունեց համաներման հայտարարման մասին ՀՀ նախագահի առաջարկը: Պատգամավորները 91 «կողմ» ձայներով այդ առաջարկի օգտին քվեարկեցին: «Դեմ» քվեարկող չէր եղել:

Release of political prisoners will considerably alleviate tensions in the country, according to board chairman of the Armenian National Movement (ANM).
“Against this background the dialogue with the authorities is getting more real,” Aram Manukyan told a PanARMENIAN.Net reporter.
Asked what, in his opinion, served a reason for the amnesty, Manukyan presumed it was the pressure both from the Armenian people and the international community.
On May 27, Editor-in-chief of Haykakan Zhamanak paper Nikol Pashinyan and former member of the Armenian parliament Sasun Mikaelyan were released under the amnesty declared by the Armenian parliament.
President Serzh Sargsyan offered the National Assembly to declare amnesty on occasion of the 20th anniversary of Armenia’s independence, the proposal being based on article 81.1.1 of the RA Constitution and article 90 of the law on National Assembly regulations. With a vote 91-0, the Armenian parliament approved Thursday, May 26, President Serzh Sargsyan’s proposal for declaration of amnesty for 396 people to be released and 379 to have their sentence cut.