28 Մայիս 2011 - 11:20 AMT
Համաներումը պետք է կիրառվեր դեռևս երկու տարի առաջ: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը: Նրա խոսքերով, չնայած նրան, որ համաներումը բավական ուշացած քայլ էր, այն կարևոր է, քանի որ դրանով ինչ-որ կերպ կբարելավվի քրեակատարողական հիմնարկների դրությունը:
Նրա խոսքերով, համաներումը վկայում է իշխանությունների և ընդդիմության միջև պայմանավորվածության մասին: Եթե պայմանավորվածության արդյունքում հայ-թուրքական հարաբերությունները և ղարաբաղյան հակամարտությունը քննարկման առարկա դառնան խորհրդարանում, ապա հայ ժողովուրդը կկանգնի նոր մարտահրավերի առաջ: Եթե որոշում ընդունվի վավերացնել հայ-թուրքական Արձանագրությունները և ընդունել Մադրիդյան սկզբունքները, ապա հետևանքները ողբալի կլինեն»,- ասել է նա:
Նիկոլ Փաշինյանը 7 տարվա դատապարտման էր ենթարկվել 2008 թվականի մարտի 1-2-ին Երևանում մասսայական անկարգություններ կազմակերպելու համար: Տևական ժամանակ նա գտնվել է փախուստի մեջ, հետո հանձնվել է իրավապահ մարմիններին և 2010թ. մարտին դատապարտվել 7 տարվա ազատազրկման ՀՀ ՔՕ 215 հոդվածով (զանգվածային անկարգությունների կազմակերպում):
Երեկ ազատ է արձակվել նաև ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր Սասուն Միքայելյանը: Նա դատապարտված էր 8 տարվա ազատազրկման ապօրինի զենք պահելու համար և ազատազրկման մեջ էր 2008թ. մարտից:

28 Май 2011 - 11:20 AMT
Амнистия должна была быть применена еще два года назад. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил депутат от фракции АРФ Дашнакцутюн Арцвик Минасян. По его словам, несмотря на то, что применение амнистии было довольно запоздалым шагом, он важен, поскольку этим хоть как-то улучшится положение в уголовно исполнительных учреждениях.
Армянский депутат также заметил, что объявление амнистии свидетельствует о том, что между властями и оппозицией есть определенная договоренность. «Я не знаю, какое настроение у представителей оппозиции и властей, но если в результате этой договоренности армяно-турецкие отношения и карабахский конфликт станут предметом обсуждения в парламенте, то армянский народ станет перед новым вызовом. Если будет принято решение ратифицировать армяно-турецкие Протоколы и принять Мадридские принципы по карабахскому урегулированию, то последствия будут плачевными”, – подчеркнул он.
По состоянию на 00:30 28 мая из уголовно-исполнительных учреждений были освобождены 267 заключенных, в том числе экс-депутат НС РА Сасун Микаелян и главред оппозиционной газеты “Айкакан Жаманак” Никол Пашинян. Сасун Микаелян был приговорен к 8 годам лишения свободы за незаконное хранение оружия и находился в заключении с марта 2008 года. Пашинян был в бегах, потом сдался властям и был осужден в марте 2010 на 7 лет лишения свободы по статье 215 УК Армении (организация массовых беспорядков).