Մայիսի 27-ին տեղի ունեցավ իրադարձություն, որին Հայաստանը սպասում էր արդեն երեք տարի` նախագահ Սերժ Սարգսյանի կողմից առաջարկված և ՀՀ ԱԺ կողմից հայտարարված համաներման արդյունքում ազատություն շնորհվեց 2008-ի մարտի դեպքերով դատապարտված անձնանց: Դրանով հանդերձ կատարվեց ՀԱԿ կողմից իշխանությունների առջև դրված վերջին պայմանը քաղաքական երկխոսություն սկսելու համար: Եվ թեև իշխանությունների ներկայացուցիչները փորձում են ողջ ժամանակ այդ համաներումը ներկայացնել որպես իշխանությունների բարի կամքի դրսևորում, կապված Հայաստանի անկախության 20-ամյակի հետ, բանտերը թեթևացնելու փորձ, սակայն բոլորին հասկանալի է, որ դա ժեստ է դեպի ՀԱԿ կողմը, ինչպես անուղղակիորեն խոստովանել է ՀՀԿ պատգամավոր Ռաֆիկ Պետրոսյանը, նշելով, որ համաներման նպատակներից մեկն էր ընդդիմության հետ հարաբերությունների կարգավորումը:
Իր հերթին, ՀԱԿ-ը, որը մինչ այդ պնդում էր, որ իշխանությունների հետ երկխոսությունը հնարավոր է միայն քաղբանտարկյալներին ազատ արձակելուց հետո, պետք է կամա ակամա շարժվի իշխանությունների հետ երկխոսության ուղղությամբ` չէ որ այդ գործընթացի միջազգային միջնորդները չեն ընդունի տատանումներ և ցնցումներ: Միաժամանակ բաց է մնում այդ քաղաքական երկխոսության գլխավոր հարցը` ինչի շուրջ է ընթանալու երկխոսությունը: ՀԱԿ ներկայացուցիչները համառորեն պնդում են, որ քննարկվելու է միայն մեկ հարց`արտահերթ նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններ և իշխանափոխություն: Իրենց հերթին, իշխանությունները նշում են, որ խոսք չի կարող գնալ արտահերթ ընտրությունների մասին և ՀԱԿ-ին ու այլ քաղաքական ուժերին առաջարկում են պատրաստվել հերթական ընտրություններին:
Ամեն դեպքում, այն «շախմատային պարտիայում», որում հիմա հանդես են գալիս Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը և առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, առավելությունն առայժմ Շախմատի ֆեդերացիայի և Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի կողմն է: Երևում է, որ իշխանությունը հետևություններ է արել 2011-ի հանրահավաքներից` գիտակցելով երկրում սոցիալական դժգոհության աստիճանը: Եվ եթե սոցիալ-տնտեսական խնդիրների լուծումն առայժմ չի ստացվում, ապա քաղաքական պայքարում առավելությունն առայժմ իշխանությունների կողմն է: Ինչպես նշում են շատ փորձագետներ, հերթական ընտրությունների դեպքում ՀԱԿ վարկանիշը կտրուկ կնվազի: միաժամանակ արդեն ՀԱԿ վերջին հանրահավաքների ընթացքում նկատվում է դրանց մասնակիցների թվի նվազում, ՀԱԿ կողմնակիցների հիասթափություն իշխանությունների հետ պայքարի ընթացքի կտրուկ փոփոխությունից:
Իր հերթին ՀԱԿ-ը բավական հաջող պայքարում է և որակազրկում այլ ընդդիմադիր ուժերին, որոնք ընդունակ են դառնալ ՀԱԿ-ի այլընտրանքը: Այս ամենն իշխանությանը, մասնավորապես ՀՀԿ-ին ֆավորիտ են դարձնում հերթական ընտրություններում, չէր որ ՀԱԿ-ը գնալու է այդ ընտրություններին արդեն կորցրած ժողովրդի լայն զանգվածների աջակցությունն իշխանությունների հետ գործարքի մեջ մեղադրանքի պատճառով, իսկ այլ ընդդիմադիր ուժերը զգալիորեն թուլանալու են և չեն կարողանալու իրական մրցակցություն կազմել իշխանությունների համար: Այդ նախընտրական իրարանցման մեջ միակ «X գործոնը» կարող է դառնալ Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, սակայն քաղաքական դաշտ վերադառնալու նրա ցանկության մասին դեռևս ոչինչ հայտնի չէ:
Ակնհայտ է, որ ՀԱԿ ղեկավարությունը Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ղեկավարությամբ գիտակցում է կոնգրեսին սպառնացող վտանգը և ինչ-որ նոր հակաքայլեր է պատրաստում: Սակայն պետք է հասկանալ, որ պայքարի ընթացքի կտրուկ փոփոխություններն այդքան կարճ ժամանակում կարող են վատ անդրադառնալ ՀԱԿ վարկանիշի վրա ինչպես ժողովրդի, այնպես էլ երկխոսության գործընթացում արևմտյան միջնորդների շարքում: Ամեն դեպքում, մայիսի 31-ի ցույցին ՀԱԿ ղեկավարությունը ստիպված կլինի որոշ հարցերի պատասխանը տալ և նախանշել գործունեության հետագա ուղին, որով կոնգրեսը պետք է հաղթանակի հասնի իշխանությունների նկատմամբ, եթե իհարկե դա է ՀԱԿ առաջնորդների նպատակը:

30 Май 2011 - 07:02 AMT
27-ого мая произошло событие, которого Армения ждала уже три года, – согласно амнистии, объявленной Национальным собранием Армении по предложению президента Сержа Саргсяна, вышли на свободу последние осужденные по мартовским событиям 2008 года. Тем самым было выполнено последнее условие, поставленное перед властями Армянским национальным конгрессом для начала этого самого пресловутого политического диалога. И хотя представители властей старались все время представить эту амнистию как жест доброй воли властей в связи с 20-летием независимости Армении, попытку разгрузить переполненные тюрьмы, однако всем было понятно, что это жест в сторону АНК, что косвенно признал депутат от правящей Республиканской партии Армении (РПА) Рафик Петросян, отметивший, что одной из целей амнистии было налаживание отношений с оппозицией.
В свою очередь АНК, который до этого твердил, что диалог с властями возможен лишь после освобождения всех политзаключенных, и принявший на своем последнем митинге, что два других его требования уже выполнены властями, должен волей или не волей двигаться по направлению к диалогу с властями, ведь качаний и колебаний не примут международные посредники этого процесса. При всем этом остается открытым главный вопрос этого политического диалога – вокруг чего будет идти этот самый политический диалог. Представители АНК упорно твердят, что обсуждаться будет лишь один вопрос – внеочередные президентские и парламентские выборы в стране и смена власти. В свою очередь власти подчеркивают, что не может идти никакой речи о внеочередных выборах, и предлагают АНК и другим политическим силам готовиться к очередным выборам с очередным Избирательным кодексом, принятым на днях парламентом.
В любом случае, в той “шахматной партии”, которую сейчас разыгрывают на политическом поле Армении действующий президент Серж Саргсян и первый президент Левон Тер-Петросян, преимущество пока на стороне президента шахматной федерации и у президента Армении Сержа Саргсяна. Видно, что власть сделала определенные выводы из многочисленных митингов 2011 года, осознав степень социального недовольства в стране. И если с решением социально-экономических проблем пока получается не очень, то в политической борьбе оппозицией преимущество пока за властями. Ведь как отмечают многие эксперты, в случае очередных выборов, а в том, что дело к этому и идет, сомневаются немногие, популярность АНК резко упадет. При этом уже в ходе последних митингов АНК, после начала разговоров о диалоге с властью и отказа от решительных действий, стала видна тенденция снижения количества участников митингов, их разочарования резкой сменой курса борьбы с властями. В свою очередь АНК довольно успешно борется и дискредитирует другие оппозиционные силы, потенциально способные стать альтернативой конгрессу. Все это делает власти, в частности РПА, фаворитом очередных выборов, ведь АНК подойдет к этим выборам уже потерявшим широкую народную поддержку из-за обвинений в сговоре с властями, а другие оппозиционные силы будут значительно ослаблены и не смогут составить реальную конкуренцию властям, да и АНК тоже. Единственным «фактором Х» этой предвыборной гонки может стать второй президент Армении Роберт Кочарян, однако о его желании вернуться на политическую сцену пока ничего конкретного не известно.
Очевидно, что руководство АНК во главе с Левоном Тер-Петросяном осознает грозящие конгрессу опасности и готовит какие-то свои контр-ходы. Однако надо понимать, что резкие смены курса борьбы за столь короткое время могут плачевно отразиться на репутации АНК как среди народа, так и среди западных посредников процесса диалога. В любом случае, уже на митинге 31 мая руководство АНК будет вынужденно дать ответы на некоторые вопросы и обозначить тот курс, который должен привести конгресс к победе над властями, если конечно это является целью лидеров АНК.