Հունիսի 1-ին մեկնարկում է Վենետիկի 54-րդ բիենալեն: Այն անց է կացվում երկու տարին մեկ: Վենետիկի ժամանակակից արվեստի բիենալեին այս տարի Հայաստանը մասնակցելու է «Արվեստի և մշակույթի ուսումնասիրությունների լաբորատորիան» ՀԿ-ի և պետական մարմինների համատեղ ուժերով: Բիենալեին այս տարի Հայաստանից մասնակցելու են երեք արվեստագետներ` Հարություն Գալենցը, ով ներկայանալու է «Սևայգի (Ղարաբաղ)-մենթալ քարտեզագրում» 9 գունավոր լիտոգրաֆիկ աշխատանքներով, Կարեն Հակոբյանը և Հարություն Սիմոնյանը «Ինչպես գաղութացնել մի ազգ 19 քայլից» համատեղ նախագծով: Ինչպես նշեց «Արվեստի եւ մշակութային ուսումնասիրությունների լաբորատորիա» հասարակական կազմակերպության նախագահ, արվեստի քննադատ Սուսաննա Գյուլամիրյանը, Հայաստանի տաղավարը կբացվի հունիսի 3-ին:
Բիենալեի շրջանակներում հունիսի 1-5-ը Հայաստանը Վենետիկում ներկայացնելու է արվեստի տարբեր նախագծեր և նախաձեռնություններ, ինչպես նաև զանազան քննարկումներ, որոնց կմասնակցեն փիլիսոփաներ, համադրողներ, քննադատներ և այլն: Այն իրականացվում է «Ատլանտիս» ծրագրի շրջանակներում, որտեղ Հայաստանը առաջ է քաշել «երևակայված աշխարհագրության» գաղափարը:

30 Май 2011 - 07:19 AMT
1-го июня стартует 54-ая Венецианская биеннале. Она проводится раз в два года. Участие Армении в биеннале современного искусства в Венеции пройдет при совместной поддержке общественной организации “Лаборатория исследований искусства и культуры” и государственных органов. В этом году Армению представят искусствоведы Арутюн Галенц, который представит 9 цветных литографических работ “Черный сад (Карабах) – ментальная картография”, Карен Акопян и Арутюн Симонян с совместной работой “19 шагов по колонизации нации”. Председатель общественной организации “Лаборатория исследований искусства и культуры”, критик Сусанна Гюламирян отметила, что павильон Армении откроется 3-го июня.
В рамках биеннале 1-5 июня в Венеции Армения представит различные проекты и программы, а также обсуждения, круглые столы, в которых будут участвовать философы, критики и т.д. Мероприятия реализуются в рамках программы “Атлантис”, где Армения представила идею “воображаемой географии”.