Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) մամլո քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը մեկնաբանել է համաներման արդյունքում ազատ արձակված նախկին պատգամավոր Սասուն Միքայելյանի հայտարարությունը, որի համաձայն ՀՀԿ-ն պետք է իրենից ներողություն խնդրի: «Դա նրա քաղաքական գնահատականն է: Իսկ իմ քաղաքական գնահատականը հետևյալն է. ՀՀԿ-ն ներողություն չի խնդրում, այլ ներում է ու ազատ արձակում, քանի որ ուժեղ է»,-ասել է նա: Շարմազանովը նաև հիշեցրել է, որ Սասուն Միքայելյանը ևս սատարել է Սերժ Սարգսյանի թեկնածությանը նախագահական ընտրություններում ՀՀԿ համագումարի ժամանակ:
Ըստ Շարմազանովի, Սերժ Սարգսյանի հայտարարած համաներումն ուղղված է երկրում քաղաքական մշակույթի ձևավորմանն ու ներքաղաքական լարվածության նվազեցմանը: Նա նշել է նաև, որ սա Սերժ Սարգսյանի հայտարարած արդեն երկրորդ համաներումն է:«Դա ևս մեկ անգամ հստակ ցույց է տալիս, որ պետության ղեկին մարդասիրական արժեքները կրող անձնավորություն է կանգնած, պետական գաղափարների կրող, որի համար ամենակարևորը պետության կայուն և ցնցումներից զերծ գոյությունն է»,-նշել է նա:
Միքայելյանը 8 տարվա ազատազրկման էր դատապարտվել զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու ու ապօրինի զենք պահելու համար և բանտարկության մեջ էր գտնվում 2008 թվականի մարտից: 2009թ. դեկտեմբերին նա սրտի վիրահատություն տարավ: Նիկոլ Փաշինյանը հետախուզման մեջ էր, այնուհետև հանձնվեց իշխանություններին և 2010 թվականի մարտին դատապարտվեց 7 տարվա ազատազրկման Հայաստանի ՔՕ 215-րդ հոդվածով (զանգվածային անկարգությունների կազմակերպում):

30 Май 2011 - 09:57 AMT
Пресс-секретарь правящей Республиканской партии Армении (РПА) Эдуард Шармазанов прокомментировал заявление амнистированного экс-депутата Сасуна Микаеляна, что РПА должна попросить у него прощения. “Это его политическая оценка. А моя политическая оценка – РПА не просит прощения, а прощает и амнистирует, потому что настолько сильна”, -отметил он. Шармазанов также напомнил, что Сасун Микаелян сам поддерживал кандидатуру Сержа Саргсяна на президентских выборах во время съезда РПА.
По словам пресс-секретаря РПА, амнистия, объявленная Сержем Саргсяном, была направлена на формирование в стране политической культуры и снижение внутриполитической напряженности. Он также отметил, что это уже вторая амнистия объявленная президентом Саргсяном. “Это еще раз четко показывает, что у руля государства стоит носитель гуманистических ценностей, сторонник государственных идей, для которого самое важное стабильное и без потрясений развитие государства”, -заметил он.
По состоянию на полночь 28 мая из уголовно-исполнительных учреждений были освобождены 267 заключенных, в том числе экс-депутат НС РА Сасун Микаелян и главред оппозиционной газеты “Айкакан Жаманак” Никол Пашинян. Сасун Микаелян был приговорен к 8 годам лишения свободы за незаконное хранение оружия и находился в заключении с марта 2008 года. Пашинян был в бегах, потом сдался властям и был осужден в марте 2010 на 7 лет лишения свободы по статье 215 УК Армении (организация массовых беспорядков).