30 Մայիս 2011 - 10:30 AMT
Մայիսի 31-ից մինչև հունիսի 3-ը Երևանում առաջին անգամ տեղի կունենա «Պատանի երաժիշտ-կատարողների միջազգային փառատոնը»:
«Չնայած նրան, որ փառատոնը կազմակերպվում է առաջին անգամ, այնուամենայնիվ արդեն հինգ երկիր հետաքրքրվել է այդ փառատոնով»,- լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց ՀՀ մշակութի նախարարի տեղակալ Արթուր Պողոսյանը: Նա նաև շեշտեց, որ Գյումրու «Վերածնունդ» մրցույթ-փառատոնից այս փառատոնը տարբերվում է նրանով, որ մրցույթ այստեղ չկա: Հայաստանի «Նոր անուններ» ծրագրի ղեկավար, ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ Սիլվա Մեքինյանը հավելեց, որ «Վերածնունդ» փառատոնի մասնակիցները, ինչպես նաև այլ փառատոնների մասնակից պատանիները առանց որևէ խնդրի, կարող են մասնակցել նշված փառատոններին: Նա նաև հավելեց, որ ծրագրային սահմանափակում չկա, և յուրաքանչյուր մասնակից իր ցանկությամբ է ընտրում կատարումների ցուցակը:
Փառատոնի կազմակերպիչն է Հայաստանի «Նոր անուններ» ծրագիրը: Փառատոնին մասնակցում են մինչև 18 տարեկան 32 երաժիշտ- կատարողներ Ռուսաստանից, Ֆինլանդիայից, Ուզբեկստանից, Վրաստանից, Իրանից և Հայաստանից, ինչպես նաև Հայաստանից (16 հոգի): Բացումը կայանալու է մայիսի 31-ին Երևանի Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը, որտեղ պատանի երաժիշտները ելույթ են ունենալու ինչպես առանձին, այնպես էլ Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի նվագակցությամբ: Փառատոնի հանդիսավոր փակումը տեղի է ունենալու հունիսի 3-ին Արամ Խաչատրյանի անվան համերգասրահում: Բացի դրանից, փառատոնի մասնակիցները Հայաստանին ծանոթանալու նպատակով կայցելեն Հայաստանի տեսարժան վայրեր:

30 Май 2011 - 10:30 AMT
С 31-го мая до 3-го июня в Ереване впервые состоится “Международный фестиваль юных музыкантов-исполнителей”.
“Несмотря на то, что фестиваль проводится в первый раз, 5 стран уже заинтересовались им”, – сообщил заместитель министра культуры РА Артур Погосян журналистам. Он отметил, что от фестиваля “Возрождение”, проводимого в Гюмри, он отличается тем, что в нем нет конкурса и ограничений в выборе программы. Руководитель программы “Новые имена” Армении, заслуженный деятель искусств РА Сильва Меликян добавила, что участники конкурса-фестиваля “Возрождение”, а также участники других конкурсов без каких-либо проблем смогут принять участие и в этом фестивале. Нет ограничений в программе, и каждый участник по своему желанию сможет выбрать список исполняемых произведений.
Организатор фестиваля – программа “Новые имена” Армении. В фестивале участвуют 32 музыканта в возрасте до 18 лет из России, Финляндии, Узбекистана, Грузии, Ирана и Армении. От Армении выступят 16 участников. Открытие фестиваля состоится 31-го мая в Ереванском доме камерной музыки имени Комитаса, где юные исполнители выступят вместе с Государственным камерным оркестром Армении. Торжественное закрытие фестиваля состоится 3-го июня в концертном зале имени Арама Хачатуряна. Участники фестиваля посетят достопримечательности Армении.