Այսօր` մայիսի 30-ին, ՀՀ կառավարության ընդունելությունների տանը տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի անդրանիկ նիստը, որը վարել է Հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Հանրապետության ղեկավարը նիստի մասնակիցներին տեղեկացրել է, որ ապրիլի 23-ի իր հրամանագրով ստեղծված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի կազմն ընդլայնել է` դրանում ընդգրկելով նաև «Գալուստ Կյուլպենկյան» հաստատության տնօրենների խորհրդի տեսուչ, Մեծ Բրիտանիայի, Իռլանդիայի և Հայկական համայնքների բաժանմունքի ղեկավար Մարտին Եսայանին և Հայ օգնության միության Կենտրոնական վարչության ատենապետուհի, տիկին Վիկի Մարաշլյանին:
Նախագահը նախ ողջունել է նիստի մասնակիցներին, շնորհակալություն հայտնել հանձնաժողովի անդամ դառնալու իր առաջարկն ընդունելու, իսկ նրանց մի մասին նաև` հատուկ այս նիստին մասնակցելու նպատակով Հայաստան ժամանելու համար: Նախագահը ոջղունելով բոլոր մասնակիցներին` շնորհակալություն է հայտնել բոլորին, որ ընդունեել են հանձնաժողովի անդամ դառնալու իր առաջարկը և հատկապես նրանց, ովքեր հատուկ այս նիստին մասնակցելու համար ժամանեցին Հայաստան: «Այլ բան չէի ակնկալում, քանի որ Հայոց ցեղասպանության հարցը մարդկության դեմ գործած այդ հանցագործությունից 96 տարի անց դեռ բաց է բոլորիս` յուրաքանչյուր հայի համար»,- նշել է նախագահը պարզաբանելով, որ «բաց է, քանի որ հնարավոր չէ ընկալել և հասկանալ պետության կողմից իր քաղաքացիների հանդեպ ծրագրված և իրականացված բնաջնջման քաղաքականությունը, բաց է, քանի որ հայ ժողովրդի հանդեպ իրագործված ոճրի հետևանքները ցայսօր չեն վերացվել` չնայած իննուկես տասնամյակներին, բաց է, քանի որ այսօր էլ կան Մեծ Եղեռնը իրականացնողների ուրացող հետևորդներ, որոնք ջանք ու եռանդ չեն խնայում Հայոց պատմության այս սև էջը խեղաթյուրելու համար, բաց է, քանի որ Մեծ Եղեռնը ուրացողները մեր ողբերգությունը դիտում են զուտ որպես միջազգային քաղաքականության մեջ իրենց համար անհարմարություններ ստեղծող երևույթ և չեն ընկալում իրենց ապաշխարհանքով հատուցելու անհրաժեշտությունը»:
Նախագահը նշելով, որ հայերը խաղաղասեր են և պատրաստ են երկխոսելու հարևանների հետ, միևնույն ժամանակ նշեց, որ «մենք երբեք չենք հանդուրժելու Հայոց ցեղասպանության ժխտումը և անարգանքը մեր անմեղ նահատակների հիշատակի հանդեպ»: «Մենք երախտապարտ ժողովուրդ ենք, որ շնորհակալ է բոլոր այն մարդկանց, ովքեր պատմության ծանր պահին օգնության ձեռք էին մեկնել` փորձելով պաշտպանել և օժանդակել մեզ: Մենք նրանցից և ոչ մեկին չենք մոռացել, իսկ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները նրանց հիշատակը ոգեկոչելու նոր հանգրվան կլինեն»,- հայտարարել է Սերժ Սարգսյանը: Նախագահ Սերժ Սարգսյանի խոսքից հետո, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի հետ հանձնաժողովի անդամները նիստն սկսել են Տերունական աղոթքով: Այնուհետև Վեհափառ Հայրապետը և Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս, Նորին Սուրբ Օծություն Տեր Տեր Արամ Առաջինն իրենց խոսքն են ուղղել նիստի մասնակիցներին:
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի առաջին նիստի օրակարգային հարցերի թվում հանձնաժողովի քարտուղար, Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը զեկուցել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների կազմակերպման, պետական հանձնաժողովի խորհրդատվական խումբ ձևավորելու մասին հարցերը, որից հետո ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը ներկայացրել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող տարածաշրջանային հանձնախմբերի ձևավորման և իրականացվող աշխատանքների համադրման վերաբերյալ հարցը: Նիստում ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդուարդ Նալբանդյանը հանձնաժողովին ներկայացրել է արտերկրում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ աշխատանքների վերաբերյալ հարցը:

30 Май 2011 - 13:30 AMT
В Ереване состоялось первое заседание государственной комиссии, координирующей мероприятия, посвященные сотой годовщине Геноцида армян. Заседание вел глава комиссии, президент Армении Серж Саргсян. Глава армянского государства сообщил, что состав созданной указом президента РА от 23 апреля государственной комиссии расширился. Приветствуя участников заседания: президента Республики Арцах, Католикоса всех армян Гарегина II, Католикоса Великого Дома Киликийского Арама I, президент Армении поблагодарил всех за то, что согласились стать членами госкомиссии.
В своем выступлении глава армянского государства, в частности, отметил: «Вопрос Геноцида армян даже 96 лет спустя остается открытым для всех нас, для каждого армянина, поскольку невозможно принять и понять спланированную государством политику уничтожения собственных граждан, поскольку последствия Геноцида армян до сих пор не ликвидированы, поскольку сегодня потомки лиц, осуществивших Геноцид армян, не жалеют усилий для искажения этой черной страницы истории армянского народа, поскольку отрицатели Геноцида армян рассматривают нашу трагедию как явление, создающее для них неудобства на международной арене, и не признают необходимости возмещения посредством раскаяния». Глава Армении заметил, что Армения готова на основе равенства и с достоинством обсуждать вопросы и сотрудничать со всеми, в том числе с соседними государствами.
«Но вне зависимости от всего, мы никогда не потерпим отрицания Геноцида армян и неуважения памяти наших жертв. Мы ответственная нация, которая, пережив Геноцид и пройдя через многочисленные бедствия XX века, вошла в XXI века независимой, гордой и непобежденной”, – заявил глава армянского государства.
Серж Саргсян отметил, что армянский народ благодарен всем, кто в момент беды протянул руку помощи, пытаясь защитить и поддержать армянский народ. “Мы не забыли никого из них, а мероприятия, посвященные сотой годовщине Геноцида армян, станут новой точкой, чтобы отдать дань уважения их памяти”, – сказал президент, добавив, что сегодня стартует работа госкомиссии, координирующей мероприятия, посвященные сотой годовщине Геноцида армян.
Секретарь госкомиссии, директор Музея-института Геноцида армян Айк Демоян доложил о вопросах организации мероприятий, посвященных сотой годовщине Геноцида армян, формирования консультативной группы. Министр Диаспоры Армении Грануш Акопян представила вопросы формирования региональных комиссий, координирующих мероприятия, посвященные сотой годовщине Геноцида армян, а министр иностранных дел Эдвард Налбандян коснулся проводимых в преддверии сотой годовщины Геноцида армян работ за рубежом.