Մայիսի 30-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ թատերագետ Լևոն Մութաֆյանը հանդես եկավ մի հայտարարությամբ, որտեղ մայիսի 28-ին Ազատության հրապարակում կայացած «Գոհար» սիմֆոնիկ նվագախմբի համերգը որակեց որպես «խայտառակ և գավառային»: Ըստ նրա, «Գոհարը» զուր է համարվում ազգային հպարտություն և ձեռքբերում, իսկ ղարաբաղյան ծագումով մեկը (Արթուր Գրիգորյան), ով «փչացնում է շոու-դաշտը, արժանանում է ժողովրդական արտիստի կոչման»:
Ծննդավայրով և ծագումով չեն որոշվում մարդու կամ որևէ խմբի որակական հատկանիշները: «Գոհար» համույթը, հիմնադրվելով աղետի գոտում և բազում դժվարություններ տեսնելով, տքնաջան աշխատանք է կատարել, որպեսզի նման որակի հասնի: Այն բազմաթիվ անգամ ներկայացրել է Հայաստանը միջազգային փառատոներում և արտերկրի փորձագետները բարձր են գնահատել համույթի գործունեությունը: Նվագախումբը հովանավորություն է ստանում սփյուռքի կողմից:
Մինչդեռ հայկական ոչ մի թատրոն վերջին 20 տարիներին բացի սփյուռքահայ շրջանակներից, մեծ հաջողության չի հասել, այդ թվում և Գաբրիել Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնը: Համաձայն ենք, որ Հայաստանում թատրոնը քիչ է ֆինանսավորվում, սակայն Մութաֆյանը պետք է հասկանա, որ մշակույթը միայն թատրոնով չի սահմանափակվում:
Ինչ վերաբերում է Արթուր Գրիգորյանին, ապա այստեղ հարցը ավելի բարդ է: Նրա հիմնած Երգի պետական թատրոնը միշտ չէ, որ փայլել է իր որակով, սակայն այստեղ ևս պետք է նշել, որ հայ էստրադայի այն երգիչները, ովքեր միջազգային երգի մրցույթներից հաղթանակով են վերադարձել, հիմնականում հենց այդ թատրոնի սաներն են: Հետևաբար նման արտահայտություններ անելուց առաջ Լևոն Մութաֆյանը պետք է հիշի, որ նա ինքը ծնունդով գավառից է և նրա մասնագիտական հատկանիշները նույնպես կարելի է կասկածի տակ դնել՝ առաջնորդվելով իր իսկ սկզբունքներով:

30 Май 2011 - 13:38 AMT
30-го мая во время встречи с журналистами театровед Левон Мутафян выступил с заявлением, в котором назвал выступление симфонического оркестра “Гоар” 28-го мая на площади Свободы “позорным и провинциальным”, который безосновательно называют гордостью и достоянием Армении, а Артур Григорян, известный своим карабахским происхождением – “портит атмосферу шоу и удостаивается звания Народного артиста”.
Профессионализм и человеческие качества актера или ансамбля не должны определяться его происхождением или местом рождения. Ансамбль “Гоар”, основанный в зоне разрушительного землетрясения 1988 года и видевший на своем веку много трудностей, проделал огромную работу для достижения высокого уровня профессионализма. Он представлял Армению на многих международных фестивалях, и зарубежные специалисты высоко оценили деятельность ансамбля. Он пользуется покровительством Диаспоры, в то время, как ни один из армянских театров за последние 20 лет не достиг такого успеха у армянской Диаспоры, в том числе и Национальный академический театр имени Габриэла Сундукяна. Понятно, что в Армении театры мало финансируются, но Мутафян должен понимать, что искусство не ограничивается только театром.
Что касается Артура Григоряна, тут дело обстоит сложнее. Основанный им Государственный театр песни не всегда блистал своим мастерством, однако и здесь нужно отметить, что большее число армянских эстрадных певцов, побеждавших на разных конкурсах за рубежом, тоже были выходцами из этого театра. Прежде чем высказывать подобное мнение, Левон Мутафян не должен забывать, что он сам является провинциалом, и его профессиональные качества также можно поставить под сомнение, если руководствоваться его принципами.