Հայ Առաքելական եկեղեցին հետևողական կլինի, որպեսզի Հայոց ցեղասպանության հարցում արդարությունը հաղթանակի: Այդ մասին Երևանում կայացած Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի անդրանիկ նիստում հայտնել է Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը :
Կաթողիկոսը նշել է, որ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը ողջունում է հանձնաժողով ստեղծելու` Հայաստանի նախագահի նախաձեռնությունը, հանձնաժողովը զբաղվելու է Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակին նվիրված միջոցառումների համակարգմամբ: Գարեգին Երկրորդի խոսքով, այդ հանձնաժողովը կարևոր դեր է խաղալու, որպեսզի միջոցառումները պատշաճ մակարդակով անցկացվեն ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ արտասահմանում:
«Վերջին տասնամյակների ընթացքում շատ երկրներ, միջազգային, կրոնական կազմակերպություններ ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունն այն համոզմունքով, որ այդ ձաստի ճանաչումը կարևոր քայլ է ամբողջ աշխարհում արդարության հաստատման համար»,- ասել է Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը` ավելացնելով, որ հայ ժողովուրդը կշարունակի պայքարը Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման համար:
Ընդ որում` նա նկատել է, որ Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրապնդման միջոցով Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցի առաջխաղացումն ավելի արդյունավետ կլինի:

30 Май 2011 - 13:57 AMT
Армянская Апостольская церковь будет последовательной в том, чтобы справедливость в вопросе Геноцида армян восторжествовала. Об этом заявил Католикос всех армян Гарегин II на прошедшем в Ереване первом заседании государственной комиссии, координирующей мероприятия, посвященные сотой годовщине Геноцида армян.
Католикос отметил, что Первопрестольный Эчмиадзин приветствует инициативу президента Армении по созданию комиссии, которая будет заниматься координацией мероприятий, посвященных сотой годовщине Геноцида армян. По словам Гарегина II, эта комиссия сыграет важную роль в том, чтобы данные мероприятия были проведены на должном уровне как в Армении, так и за рубежом.
“За последние десятилетия многие страны, международные, религиозные организации признали Геноцид армян с тем убеждением, что признание этого факта является важным шагом для установления справедливости во всем мире”, – сказал Католикос всех армян, добавив, что армянский народ будет продолжать борьбу за международное признание Геноцида армян.
При этом он заметил, что посредством укрепления связей Армения-Диаспора продвижение вопроса признания Геноцида армян будет более продуктивным.