30 Մայիս 2011 - 14:07 AMT
Մայիսի 30-ին Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնում Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը ողջունեց Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսին, որը Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավերով ժամանել է Հայաստան` Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հետ մասնակցելու Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի անդրանիկ նիստին:
Առավոտյան օդանավակայանում Արամ Ա Կաթողիկոսին դիմավորեցին Արցախի թեմի առաջնորդ Տ. Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, Մայր Աթոռի դիվանապետ Տ. Արշակ եպիսկոպոս Խաչատրյանը, Միջեկեղեցական հարաբերությունների պատասխանատու Տ. Հովակիմ եպիսկոպոս Մանուկյանը, Գևորգյան ճեմարանի տեսուչ Տ. Գևորգ վարդապետ Սարոյանը, Մայր Աթոռի Վարչատնտեսական բաժնի տնօրեն Տ. Մուշեղ վարդապետ Բաբայանը և Տ. Կյուրեղ աբեղա Դավթյանը:
Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնում Արամ Ա Կաթողիկոսին դիմավորեց Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը, որից հետո միաբանների թափորն Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին և Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսին առաջնորդեց Մայր Տաճար: Գարեգին Բ Վեհափառ Հայրապետը վստահություն հայտնեց, որ համատեղ հանդիպումները կխրախուսեն հայ ժողովրդին` առավել շենացնելու Առաքելական եկեղեցին:
Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա Կաթողիկոսը, ուրախություն հայտնելով Սուրբ Էջմիածնում գտնվելու համար, մասնավորաբար նշեց. «Մեր հայրենիքը մեկ է, մեր Եկեղեցին մեկ է, մեր մշակույթը մեկ է, որովհետև մեր ժողովուրդը մեկ է: Այս միասնական ոգին մենք պետք է ավելի ամրապնդենք»: Արամ Ա Հայրապետն անդրադարձավ նաև Եկեղեցու, ազգի և հայրենիքի միասնականության առավել հզորացմանն ու ժողովրդի կյանքում Եկեղեցու առաքելության ընդլայնմանն ուղղված Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսության և Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսության միասնական ջանքերին: Արամ Ա Կաթողիկոսը խոսեց նաև Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դրան ի խնդիր հայ եկեղեցու կողմից գործադրվող ջանքերի մասին, հաղորդում է Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնի մամլո դիվանը:

Catholicos of the Great House of Cilicia Aram I greeted all participants of the first sitting of the state committee for coordination of events dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide.
The events dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide are of top priority for Armenia, and it is necessary to hail the Armenian President’s foreign policy, which focuses on the Armenian Genocide recognition, Aram I said during the meeting.
“Now we can firmly state that our Fatherland is the protector of all Armenians worldwide. There have always been discrepancies between the Fatherland and Diaspora, but they cannot affect the common stance on all-Armenian matters,” he said.
Aram I noted that the Armenian people should think in terms of pan-Armenian categories and values, what is dictated by the present time.
“The 100th anniversary of the Armenian Genocide is not a regular date. We should consider thoroughly our actions and words. We have no right to hold on the same course, we need to change our behavior. Armenia needs to act as a state, while the Diaspora should set its tasks more clearly and all the Armenians should unite. Our people’s demand on the Armenian Genocide recognition should be presented to the world. We need to unite and speak only about our demands,” concluded Aram I.