Հունիսի 6-13-ը Երևանում կայանալու է Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթը, որին մասնակցելու համար այս տարի Երևան են ժամանելու 36 երաժիշտ 11երկրներից: Մրցույթին մասնակցում են Հայաստանից, ԱՊՀ երկրներից, Եվրոպայից, ԱՄն-ից, Կանադայից, Ավստրալիայից, Լիբանանից, Իսպանիայից, Վրաստանից, Չինաստանից, Կորեայի Հանրապետությունից և Դոմինիկյան Հանրապետությունից: Համերգը կբացի Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյան):
Դաշնակահարների մրցույթի ժյուրիի նախագահն է լինելու Երևանի Կոմիտասի անվ. պետական կոնսերվատորիայի դաշնամուրային ամբիոնի պրոֆեսոր, ՀՀ ժողովրդական արտիստ Սվետլանա Նավասարդյանը, ինչպես նաև ժյուրիի անդամներն են երաժիշտներ Ռուսաստանից, Կանադայից, Չինաստանից, Մեծ Բրիտանիայից, Ղազախստանից և Մեծ Բրիտանիայից: Կոմպոզիտորների մրցույթի ժյուրիի նախագահն է լինելու Հայաստանի կոմպոզիտորների և երաժշտագետների միության նախագահ, Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի Երաժշտության տեսության ամբիոնի վարիչ և պրոֆեսոր Ռոբերտ Ամիրխանյանը, ժյուրիի կազմում ընդգրկված են կոմպոզիտորներ Ռուսաստանից, Վրաստանից և Ղրղզստանից:
Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթի կազմկոմիտեն սահմանել է հետևյալ մրցանակները դաշնակահարների համար. 1-ին մրցանակ` 15000 ԱՄՆ դոլար, ոսկե մեդալ և դափնեկրի դիպլոմ, ինչպես նաև Մարիինյան թատրոնի սիմֆոնիկ նվագախմբի (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր` Վալերի Գերգիև) կամ Մոսկվայի պետական ակադեմիական սիմֆոնիկ նվագախմբի (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր` Պավել Կոգան) հետ 2011-2012 համերգաշրջանի մասնակցության հնարավորություն, 2-րդ մրցանակակիրը կարժանանա 10000 ԱՄՆ դոլար պարգևի, արծաթե մեդալի և դափնեկրի դիպլոմի, իսկ 3-րդ մրցանակակիրը` 5000 ԱՄՆ դոլարի, բրոնզե մեդալի և դափնեկրի դիպլոմի:
«Կոմպոզիցիա» անվանակարգի համար նախատեսված է մեկ մրցանակ` 5000 ԱՄՆ դոլարի չափով, ոսկե մեդալ և դափնեկրի դիպլոմ: Եզրափակիչ փուլի մասնակիցները, ովքեր չեն դարձել մրցանակակիր, պարգևատրվելու են դիպլոմով և 2000-ական ԱՄՆ դոլար գումարով:
Մրցույթի կազմակերպիչներն են ՀՀ Մշակույթի նախարարությունը «Արամ Խաչատրյան – մրցույթ» մշակութային հիմնադրամը և Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիան: Գլխավոր գործընկերն է ԱՊՀ-Հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամը:

31 Май 2011 - 06:53 AMT
6-13 июня в Ереване состоится Международный конкурс имени Арама Хачатуряна, для участия в котором в Ереван приедут 36 музыкантов из 11 стран. В конкурсе участвуют музыканты из Армении, стран СНГ, Европы, США, Канады, Австралии, Ливана, Испании, Грузии, Китая, Республики Кореи и Доминиканской Республики. Концерт откроет Государственный молодежный оркестр Армении (художественный руководитель и главный дирижер Сергей Смбатян). Председателем конкурса пианистов будет профессор кафедры фортепиано Ереванской государственной консерватории имени Комитаса, Народная артистка РА Светлана Навасардян, в составе жюри также будут музыканты из России, Канады, Китая, Великобритании, Казахстана. Жюри композиторского конкурса возглавит заведующий кафедрой теории музыки Ереванской государственной консерватории имени Комитаса, профессор Роберт Амирханян, в составе жюри будут присутствовать композиторы из России, Грузии и Киргизии.
Оргкомитет Международного конкурса имени Арама Хачатуряна предусмотрел следующие награды для пианистов: 1-е место – 15 000 долларов, золотая медаль и диплом лауреата, а также возможность участия в серии концертов 2011-2012 гг. вместе с Симфоническим оркестром Мариинского театра (художественный руководитель и главный дирижер Валерий Гергиев) или с Московским государственным академическим симфоническим оркестром (художественный руководитель и главный дирижер Павел Коган). Участник, занявший второе место, получит премию в размере 10 000 долларов, серебряную медаль и диплом лауреата, третье место – 5 000 долларов, бронзовую медаль и диплом лауреата. В номинации ”Композиция” предусмотрена премия в размере 5 000 долларов, золотая медаль и диплом лауреата. Участники финального конкурса, не занявшие призовых мест, будут награждены 2000 долларов и дипломами.
Организаторы фестиваля – Министерство культуры РА, культурный фонд “Арам Хачатурян – конкурс” и Ереванская государственная консерватория. Главный партнер конкурса – Межгосударственный фонд гуманитарного сотрудничества СНГ.