Երևանի Ազատության հրապարակը պատրաստ է ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի հանրահավաքի անցկացմանը, որը սկսվելու է այսօր ժամը 19:00-ին: Արդեն ընտրվել է ժամանակավոր բեմ և ամֆիթատրոն, որոնք տեղադրվել են մայիսի 28-ին «Գոհար» համույթի համերգի համար` նվիրված Հայաստանի Առաջին հանրապետության օրվան: Այսօրվա հանրահավաքը հատկանշական է լինելու նրանով, որ դրան առաջին անգամ 2008-ից ի վեր մասնակցելու են համաներումով ազատ արձակված ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր Սասուն Միքայելյանը և ընդդիմադիր «Հայկական ժամանակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանը: Հիմա Երևանի փողոցներով ընթանում են մեքենաներ ՀԱԿ ակտիվիստներով, որոնք բարձրախոսներով կոչ են անում երևանցիներին մասնակցել հանրահավաքին և լսել Միքայելյանի և Փաշինյանի ելույթները:
2008 թվականի մարտի 1-2-ի դեպքերից հետո 3 տարվա ընթացքում առաջին անգամ Հայաստանի իշխանություններն արմատական ընդդիմությանը թույլ տվեցին հանրահավաք անցկացնել Ազատության հրապարակում: Ընդհանուր առմամբ հանրահավաքին 6 հազար մարդ էր մասնակցում` ավելի քիչ, քան ընդդիմության նախորդ հանրահավաքներին: Այս անգամ ընդդիմադիրների և ոստիկանների միջև ընդհարումների մասին չհաղորդվեց: Օրվա ընթացքում բազմիցս լուրեր էին հայտնվում այն մասին, որ ակցիայի մասնակիցները երթով շարժվելու են դեպի Հայաստանի նախագահի նստավայրը: Սակայն արդյունքում երթը, որը, այնուամենայնիվ, կայացավ, ընթացավ բոլորովին այլ ճանապարհով` Թումանյան փողոց – Մաշտոցի պողոտա – Ամիրյան փողոց – Հանրապետության Հրապարակ – Ազատության հրապարակ:
Երևանի կենտրոնական փողոցներով ընթացած երթից հետո ցուցարարները վերադարձան Ազատության Հրապարակ և պահանջեցին բողոքի ակցիան շարունակել նստացույցով: Սակայն ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի առաջնորդներին հաջողվեց մարդկանց համոզել վերադառնալ տուն` կոչ անելով կրկին հավաքվել մայիսի 31-ին: Շատերը լքելով հրապարակը` ի լուր ամենքի հայտարարեցին, որ այլևս չեն գալու ընդդիմության հանրահավաքներին:
Միաժամանակ սպասվում է, որ Նիկոլ Փաշինյանի և Սասուն Միքայելյանի մասնակցության պատճառով հանրահավաքը բազմամարդ է լինելու, չնայած նրան, որ ընդդիմության կողմնակիցների հաղորդագրությունների համաձայն մարզերից Երևան տանող ճանապարհները փակ են, իսկ ճանապարհային ոստիկանությունը պնդում է հակառակը:

31 May 2011 - 10:27 AMT
Liberty Square of Yerevan is ready to host a rally of the opposition Armenian National Congress (ANC) on May 31, 07:00pm local time. The temporary scene and amphitheater set for the May 28 concert dedicated to the Republic’s Day are already removed.
It is noteworthy that former member of the Armenian parliament Sasun Mikaelyan and editor-in-chief of opposition Haykakan Zhamanak Nikol Pashinyan, who have been released under the recent amnesty, will participate in the rally for the first time since 2008.
Cars with ANC activists are now driving around the city and urge people through a loudspeaker to attend the rally.
The Armenian opposition held its previous rally on May 28. The Armenian authorities for the first time allowed the radical opposition to hold its rally in Liberty Square of Yerevan after the March 1-2, 2008, events. The number of rally participants reached 6,000 that was less compared to previous opposition rallies. The rally was followed by a procession through Yerevan streets. After it, opposition supporters returned to Liberty Square, demanding continuation of the protest action with a sit strike. However, leaders of the opposition Armenian National Congress managed to persuade people to leave the square, urging them to gather again on May 31. Leaving Liberty Square, many rally participants stated they will never join an opposition rally in future.