31 Մայիս 2011 - 10:33 AMT
Ադրբեջանական կողմը հասարակությանը պատրաստում է Ղարաբաղում «կայծակնային պատերազմի»: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է ռազմական հոգեբան Դավիթ Ջամալյանը: «Ադրբեջանցիներին պատրաստում են արագ արդյունքի, արագ հաղթանակի, սակայն ուժերի այսօրվա հավասարակշռությունը թույլ չի տա հասնել նման արդյունքի»,- ասել է Ջամալյանը:
Ռազմական հոգեբանը նշել է, որ Ադրբեջանը հասկանում է, որ հարձակվող կողմը միշտ ավելի շատ կորուստներ է կրում: Ինչ վերաբերվում է Ադրբեջանի սպառազինվելու տեմպերին, Ջամալյանը նշել է, որ այսօր Արցախում հրամանատարները նույնիսկ կատակում են այդ թեմայով, ասելով, որ Ադրբեջանի կողմից ձեռք բերված զենքը վաղ թե ուշ կդառնա Արցախի բանակի ռազմական ավարը:
«Եթե պատերազմ սկսվի, ապա սպառազինությունները, որոնք այսօր գնում է Ադրբեջանը, կհայտնվեն Արցախի ձեռքում»,- ասել է Դավիթ Ջամալյանը, նշելով, որ դա ադրբեջանական կողմի վրա ճնշում գործադրելու լծակներից մեկն է:

Руководство Азербайджана готовит общество к “блицкригу” в Карабахе. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил военный психолог Давид Джамалян. «Азербайджанцев готовят к быстрому результату, быстрой победе. Однако сегодняшний баланс сил не позволит добиться такого результата», – сказал Давид Джамалян.
Военный психолог заметил, что Азербайджан понимает, что нападающая сторона всегда несет больше потерь. Что касается темпов вооружения Азербайджана, Джамалян отметил, что сегодня командиры в Арцахе даже шутят на эту тему, говоря, что приобретаемое Азербайджаном оружие рано или поздно станет военным трофеем арцахской армии.
«Если война начнется, то вооружения, которые сегодня покупает Азербайджан, окажутся в руках Арцаха», – сказал Давид Джамалян, отметив, что это является одним из рычагов давления на азербайджанскую сторону.