31 Մայիս 2011 - 11:32 AMT
«Երևանյան հեռանկարներ» երաժշտական միջազգային փառատոնի 12-րդ համերգաշրջանը մինչև տարեվերջ հայաստանյան երաժշտասեր հանրությանը իրադարձային համերգներով կներկայացնի երաժշտական ասպարեզում մեծագույն ճանաչում ունեցող, աշխարհի շուրջ 10 խմբերի ու մենակատարների, այդ թվում ` «Academy of Saint Martin in the Fields» կամերային նվագախումբը (մենակատար` Ջուլիան Ռախլին), Գյուլբենկյան սիմֆոնիկ նվագախումբը` մաեստրո Լորենս Ֆոստերի գլխավորությամբ (մենակատարներ` Օլլի Մուստոնեն-դաշնամուր, Արաբելլա Շտայնբախեր- ջութակ), «Հագեն» լարային քառյակը: Մենահամերգով կներկայանա Պինկաս Ցուկերմանը, Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ (դիրիժոր` Յոուզաս Դոմարկաս) հանդես կգա դաշնակահարուհի Ելենա Բաշկիրովան. ծրագրում կներկայացնեն հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ (Ա. Խաչատրյան- թիվ 3 սիմֆոնիա, Ա. Տերտերյան- թիվ 3 սիմֆոնիա, Ս. Ռոստոմյան- թիվ 1 սիմֆոնիա):
«Երևանյան հեռանկարներ»ը միակն է ողջ տարածաշրջանում և տևականության ու գեղարվեստական բարձր մակարդակի շնորհիվ ձեռք է բերել միջազգային լայն ճանաչում` մասնագետների կողմից դասվելով աշխարհի ամենահեղինակավոր փառատոների շարքին։ 2007 թվականից փառատոնն անդամակցում է Եվրոպական փառատոնային ասոցիացիային և միակն է ողջ ԱՊՀ տարածքում, ով անդամակցում է փառատոնին: Արդեն 12 տարի է, ինչ փառատոնը Հայաստան է հրավիրում աշխարհի առաջնակարգ մենակատարների ու նվագախմբերի:

12-ый ежегодный международный музыкальный фестиваль “Ереванские перспективы” серией концертов представит армянской общественности 10 известнейших в мире музыки групп и солистов, в том числе и камерный оркестр «Academy of Saint Martin in the Fields» (солист Джулиан Рахлин), симфонический оркестр Гюльбекян – маэстро Лоренс Фостер, (солисты Олли Маустоне – фортепиано, Арабелла Штайнбахер – скрипка), струнный квартет “Хаген”. С сольным концертом выступит Пинкас Цукерман, вместе с Государственным симфоническим оркестром Армении (дирижер Йоузас Домаркас) выступит пианистка Елена Башкирова, в программе будут представлены произведения армянских композиторов (симфония номер 3 А. Хачатуряна, симфония номер 3 А. Тертеряна, симфония номер 1 С. Ростомяна).
“Ереванские перспективы” – единственный в регионе фестиваль, который благодаря высокому уровню и продолжительности существования приобрел мировую известность. Специалисты поставили его в один ряд с самыми знаменитыми фестивалями мира. С 2007 года фестиваль является членом Европейской фестивальной ассоциации и единственным на территории СНГ. Уже 12 лет фестиваль приглашает в Армению лучших солистов и известные оркестры мира.