Հայաստանի մարզերի բնակիչները մշտապես տրանսպորտային խնդիրների են բախվում Երևանում հայկական ընդդիմության հանրահավաքի օրը: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հաղորդել է Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) մամլո քարտուղար Արման Մուսինյանը: «Օրինակ` Աբովյան քաղաքում հասարակական տրանսպորտն իր աշխատանքը դադարեցնելու է հանրահավաքից երկու ժամ առաջ»,- ասել է Մուսինյանը: Այս խնդրի լուծման համար ՀԱԿ-ը մոբիլիզացնում է տրանսպորտային միջոցները, որպեսզի ընդդիմության կողմնակիցները կարողանան հասնել մայրաքաղաք:
Ավելի վաղ հաղորդվում էր, որ Վանաձորում բնակվող ընդդիմության կողմնակիցները բողոքում են, թե չեն կարողանում Երևան հասնել և մասնակցել ՀԱԿ-ի հանրահավաքին: Ինչպես ասվում է Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի` PanARMENIAN.Net ուղարկված նամակում, Հայաստանի մեծությամբ երրորդ քաղաքի` Վանաձորի ավտոկայանում այսօր չկան միկրոավտոբուսներ, որոնք ամեն օր ժամանում են Երևան:
Հայաստանի Ճանապարհային ոստիկանության աշխատակիցն իր հերթին հաղորդել է PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին, որ մարզերից Երևան տանող բոլոր ճանապարհները բաց են, և ոչ մայրաքաղաք ժամանելու հետ կապված ոչ մի խնդիրներ չպետք է առաջանան:
ՀԱԿ-ի այսօրվա հանրահավաքը կսկսվի 19:00-ին Երևանի Ազատության հրապարակում: Սպասվում է, որ այսօրվա հանրահավաքի ժամանակ ելույթ կունենան համաներմամբ ազատ արձակված ընդդիմության ներկայացուցիչներ ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր Սասուն Միքայելյանն ու «Հայկական ժամանակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանը, որոնք դատապարտվել էին 2008 թվականի մարտի դեպքերի գործով, երբ տուժեցին մոտ 200 մարդ, տասը զոհվեցին, և ավելի քան 100 մարդ ձերբակալվեց:

31 May 2011 - 12:32 AMT
Spokesman for the Armenian National Congress (ANC) Arman Musinyan said residents of Armenia’s regions permanently face transport problems on days of ANC rallies in Yerevan.
“For example, the public transport in Abovian will stop operating two hours prior to the rally launch,” Musinyan told a PanARMENIAN.Net reporter. To solve the problem, ANC mobilizes means of transport to facilitate its supporters’ arrival in the Armenian capital.
It was reported earlier that opposition supporters residing in Vanadzor say they cannot arrive in Yerevan to participate in the ANC rally. Helsinki Citizens' Civil Assembly Vanadzor Office told PanARMENIAN.Net in a letter that no minibuses, which depart for Yerevan daily, are available today at the bus station of Vanadzor, the third largest town of Armenia.
Meanwhile, an officer of the RA Police told a PanARMENIAN.Net reporter that all roads leading to Yerevan are open, thus people should not face problems with arrival in the capital.
Liberty Square of Yerevan will host a rally of the opposition Armenian National Congress on May 31, 07:00pm local time. It is expected that former member of the Armenian parliament Sasun Mikaelyan and editor-in-chief of opposition Haykakan Zhamanak paper Nikol Pashinyan, who have been released under the recent amnesty, will participate in the rally for the first time since 2008.
Pashinyan and Mikaelyan had been convicted in the March 2008 case, when around 200 people were injured, 10 people were killed, and over 100 people were arrested.