Հայաստանի մարզերի բնակիչները մշտապես տրանսպորտային խնդիրների են բախվում Երևանում հայկական ընդդիմության հանրահավաքի օրը: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հաղորդել է Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) մամլո քարտուղար Արման Մուսինյանը: «Օրինակ` Աբովյան քաղաքում հասարակական տրանսպորտն իր աշխատանքը դադարեցնելու է հանրահավաքից երկու ժամ առաջ»,- ասել է Մուսինյանը: Այս խնդրի լուծման համար ՀԱԿ-ը մոբիլիզացնում է տրանսպորտային միջոցները, որպեսզի ընդդիմության կողմնակիցները կարողանան հասնել մայրաքաղաք:
Ավելի վաղ հաղորդվում էր, որ Վանաձորում բնակվող ընդդիմության կողմնակիցները բողոքում են, թե չեն կարողանում Երևան հասնել և մասնակցել ՀԱԿ-ի հանրահավաքին: Ինչպես ասվում է Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի` PanARMENIAN.Net ուղարկված նամակում, Հայաստանի մեծությամբ երրորդ քաղաքի` Վանաձորի ավտոկայանում այսօր չկան միկրոավտոբուսներ, որոնք ամեն օր ժամանում են Երևան:
Հայաստանի Ճանապարհային ոստիկանության աշխատակիցն իր հերթին հաղորդել է PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին, որ մարզերից Երևան տանող բոլոր ճանապարհները բաց են, և ոչ մայրաքաղաք ժամանելու հետ կապված ոչ մի խնդիրներ չպետք է առաջանան:
ՀԱԿ-ի այսօրվա հանրահավաքը կսկսվի 19:00-ին Երևանի Ազատության հրապարակում: Սպասվում է, որ այսօրվա հանրահավաքի ժամանակ ելույթ կունենան համաներմամբ ազատ արձակված ընդդիմության ներկայացուցիչներ ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր Սասուն Միքայելյանն ու «Հայկական ժամանակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանը, որոնք դատապարտվել էին 2008 թվականի մարտի դեպքերի գործով, երբ տուժեցին մոտ 200 մարդ, տասը զոհվեցին, և ավելի քան 100 մարդ ձերբակալվեց:

31 Май 2011 - 12:32 AMT
Жители областей Армении постоянно сталкиваются с транспортными проблемами в день митинга армянской оппозиции в Ереване. Об этом корреспонденту PanARMENAIN.Net сообщил пресс-секретарь Армянского национального конгресса Арман Мусинян. “К примеру, в городе Абовян общественный транспорт прекратит работу за два часа до митинга”, – сказал Мусинян. Для решения этой проблемы АНК мобилизует транспортные средства, чтобы помочь своим сторонникам добраться до столицы.
Ранее сообщалось, что сторонники оппозиции, проживающие в Ванадзоре, жалуются, что не могут приехать в Ереван и принять участие в митинге АНК. Как говорится в поступившем в PanARMENIAN.Net письме ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи, на автовокзале третьего по величине города Армении Ванадзор сегодня нет микроавтобусов, которые ежедневно ездят в Ереван.
В свою очередь, сотрудник Дорожной полиции Армении сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net, что все дороги, ведущие из областей в Ереван, открыты, и никаких проблем с приездом в столицу возникать не должно.
Сегодняшний митинг АНК начнется в 19:00 на площади Свободы в Ереване. Ожидается, что на сегодняшнем митинге выступят освободившиеся по амнистии представители оппозиции экс-депутат НС РА Сасун Микаелян и главред оппозиционной газеты “Айкакан Жаманак” Никол Пашинян, которые были осуждены по делу о мартовских событиях 2008 года, когда пострадали около 200 человек, десять человек погибли и более 100 человек были арестованы.