Մի քանի րոպե անց Երևանի Ազատության հրապարակում կսկսվի ընդդիմության հանրահավաքը: Ինչպես դեպքի վայրից հաղորդում է PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցը, ներկա պահին Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) կայանալիք հանրահավաքի վայրում մի քանի հարյուր մարդ է հավաքվել, մարդիկ շարունակում են մոտենալ հրապարակին: Հանրահավաքը կսկսվի ժամը 19:00-ին:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ն ավելի վաղ էր հաղորդել, Երևանի Ազատության հրապարակը պատրաստ է ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի հանրահավաքի անցկացմանը, որը սկսվելու է այսօր ժամը 19:00-ին: Արդեն ապամոնտաժվել են ժամանակավոր բեմն ու ամֆիթատրոնը, որոնք տեղադրվել էին մայիսի 28-ին «Գոհար» համույթի համերգի համար` նվիրված Հայաստանի Առաջին հանրապետության օրվան: Այսօրվա հանրահավաքը հատկանշական է լինելու նրանով, որ դրան 2008-ից ի վեր առաջին անգամ մասնակցելու են համաներմամբ ազատ արձակված ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր Սասուն Միքայելյանը և ընդդիմադիր «Հայկական ժամանակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանը:
Հայկական ընդդիմության նախորդ հանրահավաքը կայացավ ապրիլի 28-ին: 2008 թվականի մարտի 1-2-ի դեպքերից հետո 3 տարվա ընթացքում առաջին անգամ Հայաստանի իշխանություններն արմատական ընդդիմությանը թույլ տվեցին հանրահավաք անցկացնել Ազատության հրապարակում: Ընդհանուր առմամբ հանրահավաքին 6 հազար մարդ էր մասնակցում` ավելի քիչ, քան ընդդիմության նախորդ հանրահավաքներին: Հանրահավաքից հետո Երևանի կենտրոնական փողոցներով ընթացած երթից հետո ցուցարարները վերադարձան Ազատության Հրապարակ և պահանջեցին բողոքի ակցիան շարունակել նստացույցով: Սակայն ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի առաջնորդներին հաջողվեց մարդկանց համոզել վերադառնալ տուն` կոչ անելով կրկին հավաքվել մայիսի 31-ին: Շատերը լքելով հրապարակը` ի լուր ամենքի հայտարարեցին, որ այլևս չեն գալու ընդդիմության հանրահավաքներին:
Միաժամանակ սպասվում է, որ Նիկոլ Փաշինյանի և Սասուն Միքայելյանի մասնակցության պատճառով հանրահավաքը բազմամարդ է լինելու, չնայած նրան, որ ընդդիմության կողմնակիցների հաղորդագրությունների համաձայն մարզերից Երևան տանող ճանապարհները փակ են, թեև ճանապարհային ոստիկանությունը պնդում է հակառակը:

A rally of the opposition Armenian National Congress (ANC) will kick off in Yerevan in several minutes.
A PanARMENIAN.Net correspondent reported from the scene that several hundred people have already gathered at Liberty Square, which will host the May 31 rally. People continue arriving at the rally site. The rally will start at 07:00pm local time.
PanARMENIAN.Net reported earlier that Liberty Square of Yerevan is ready to host the ANC. The temporary scene and amphitheater set for the May 28 concert dedicated to the Republic’s Day have been removed.
It is noteworthy that former member of the Armenian parliament Sasun Mikaelyan and editor-in-chief of opposition Haykakan Zhamanak paper Nikol Pashinyan, who have been released under the recent amnesty, will participate in the rally for the first time since 2008.
The Armenian opposition held its previous rally on May 28. The Armenian authorities for the first time allowed the radical opposition to hold its rally in Liberty Square of Yerevan after the March 1-2, 2008, events. The number of rally participants reached 6,000 that was less compared to previous opposition rallies. The rally was followed by a procession through Yerevan streets. After it, opposition supporters returned to Liberty Square, demanding continuation of the protest action with a sit strike. However, leaders of the opposition Armenian National Congress managed to persuade people to leave the square, urging them to gather again on May 31. Leaving Liberty Square, many rally participants stated they will never join an opposition rally in future.