31 Մայիս 2011 - 14:19 AMT
Երևանի Ազատության հրապարակում մեկնարկեց ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) հանրահավաքը: Ինչպես դեպքի վայրից հաղորդում է PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցը, հանրահավաքին մի քանի հազար մարդ է մասնակցում:
Հենց նոր հանրահավաքի վայր ժամանեց ՀԱԿ-ի առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն ու ՀԱԿ-ի մյուս ներկայացուցիչները:
Հայկական ընդդիմության նախորդ հանրահավաքը կայացավ ապրիլի 28-ին: 2008 թվականի մարտի 1-2-ի դեպքերից հետո 3 տարվա ընթացքում առաջին անգամ Հայաստանի իշխանություններն արմատական ընդդիմությանը թույլ տվեցին հանրահավաք անցկացնել Ազատության հրապարակում: Ընդհանուր առմամբ հանրահավաքին 6 հազար մարդ էր մասնակցում` ավելի քիչ, քան ընդդիմության նախորդ հանրահավաքներին: Հանրահավաքից հետո Երևանի կենտրոնական փողոցներով ընթացած երթից հետո ցուցարարները վերադարձան Ազատության Հրապարակ և պահանջեցին բողոքի ակցիան շարունակել նստացույցով: Սակայն ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի առաջնորդներին հաջողվեց մարդկանց համոզել վերադառնալ տուն` կոչ անելով կրկին հավաքվել մայիսի 31-ին: Շատերը լքելով հրապարակը` ի լուր ամենքի հայտարարեցին, որ այլևս չեն գալու ընդդիմության հանրահավաքներին:

A rally of the opposition Armenian National Congress (ANC) has started at Liberty Square of Yerevan.
The action has brought together several thousand people, a PanARMENIAN.Net correspondent reported from the scene.
Leader of the Armenian National Congress Levon Ter-Petrossian and other ANC representatives have already arrived at the rally site.
The Armenian opposition held its previous rally on May 28. The Armenian authorities for the first time allowed the radical opposition to hold its rally in Liberty Square of Yerevan after the March 1-2, 2008, events. The number of rally participants reached 6,000 that was less compared to previous opposition rallies. The rally was followed by a procession through Yerevan streets.
After it, opposition supporters returned to Liberty Square, demanding continuation of the protest action with a sit strike. However, leaders of the opposition Armenian National Congress managed to persuade people to leave the square, urging them to gather again on May 31. Leaving Liberty Square, many rally participants stated they will never join an opposition rally in future.