«Անգամ փակ ճանապարհները մեզ չեն խանգարի անցկացնել մեր այսօրվա հանրահավաքը», – Հայ Ազգային Կոնգրեսի հանրահավաքի ժամանակ հայտնել է Հայոց Համազգային Շարժման (ՀՀՇ) վարչության նախագահ Արամ Մանուկյանը: Նա հայտնել է, որ իշխանությունները փակել են Երևան տանող ճանապարհները, որպեսզի թույլ չտան ընդդիմության կողմնակիցների մասնակցությունը ՀԱԿ-ի հանրահավաքին:
«Այսօր Հայաստանում տոն է, քանի որ մենք լուրջ քայլ ենք կատարել ժողովրդավարության ճանապարհին»,- ասել է Մանուկյանը:
Հանրահավաքի ժամանակ ելույթ է ունեցել նաև համաներմամբ ազատ արձակված «Հայկական ժամանակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանը: Նրա խոսքով` ՀԱԿ-ը կոնկրետ քաղաքական գործընթաց է սկսում Հայաստանում արտահերթ խորհրդարանական և նախագահական ընտրություններ անցկացնելու նպատակով: Ինչպես նշել է Փաշինյանը, այդ պայքարի վերջնական նպատակը ազատ և անկախ Հայաստանն է:
Փաշինյանն ընդգծել է, որ այդ նպատակի ճանապարհին մարտավարական նպատակներ են իրականացվում, ինչպիսիք են Ազատության հրապարակի ազատագրումը կամ քաղբանտարկյալների ազատ արձակումը: Նրա խոսքով` արտահերթ ընտրությունները իշխանությունների և ապագայի հանդեպ ժողովրդի վստահությունը վերականգնելու միակ միջոցն է:

31 Май 2011 - 14:39 AMT
«Даже закрытые дороги не помешают нам провести наш сегодняшний митинг», – заявил на митинге Армянского национального конгресса председатель правления Армянского общенационального движения (АОД) Арам Манукян. Он заявил, что власти закрыли дороги, ведущие в Ереван, чтобы не допустить сторонников оппозиции принять участие в митинге АНК.
«Сегодня праздник в Армении, так как мы сделали серьезный шаг на пути к демократии», – сказал Манукян.
На митинге выступил освобожденный по амнистии главред газеты «Айкакан Жаманак» Никол Пашинян. По его слова, АНК начинает конкретный политический процесс, направленный на проведение в Армении внеочередных президентских и парламентских выборов. Как отметил Пашинян, конечная цель этой борьбы – свободная и независимая Армения.
Пашинян подчеркнул, что на пути к этой цели достигаются тактические цели, такие как освобождение площади Свободы, или освобождение политзаключенных. По его словам, внеочередные выборы – единственное средство для восстановления доверия народа к властям и веры в свое будущее.