31 Մայիս 2011 - 14:51 AMT
Այսօր Հայ Ազգային Կոնգրեսի խնդիրը կայանում է նրանում, որ համազգային շարժմանը նոր թափ հաղորդվի: Այդ մասին, ելույթ ունենալով Հայ Ազգային Կոնգրեսի հանրահավաքի ժամանակ, հայտնել է համաներմամբ ազատ արձակված ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր Սասուն Միքայելյանը: Նրա խոսքով` ՀԱԿ-ի այսօրվա հանրահավաքը բեկումնային է:
«Այսօր մենք կրկին միասին ենք, և ես ուրախ եմ ողջունել ձեզ ազատագրված Ազատության հրապարակում»,- ասել է Միքայելյանը:
Նրա խոսքով, ժողովուրդն ապացուցեց, որ իր հետ չի կարելի խոսել կոպիտ ուժի լեզվով, և ձեռք բերված հաջողությունները ժողովրդի հաղթանակն են ու ՀԱԿ-ի առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի քաղաքական հաշվարկների և իմաստության արդյունքը:
Ինչպես նշել է Սասուն Միքայելյանը, երկրում արմատական փոփոխություններ են տեղի ունենում, ինչի վկայությունը հայկական հեռուստաընկերությունների մոտեցման փոփոխությունն ու ՀԱԿ-ի հանրահավաքների լուսաբանումն է: Միքայելյանը նկատել է, որ իշխանության և ընդդիմության միջև նոր հարաբերություններ են ձևավորվում, նախադրյալներ են ստեղծվում երկրում սահմանադրական կարգերի վերականգնման համար: Նախկին պատգամավորն ընդգծել է, որ այդ ամենը հնարավորություն է ստեղծում իշխանությանը ժողովրդի վերադառնալու և երկրում առկա խնդիրների լուծման համար:

31 Май 2011 - 14:51 AMT
Сегодня задача Армянского национального конгресса заключается в том, чтобы дать новый толчок общенародному движению. Об этом, выступая на митинге АНК в Ереване, заявил недавно освободившийся по амнистии экс-депутат НС РА Сасун Микаелян. По его словам, сегодняшний митинг АНК является переломным.
“Сегодня мы снова вместе, и я рад вас приветствовать на освобожденной площади Свободы”, – сказал Микаелян.
По его словам, народ доказал, что с ним нельзя говорит языком грубой силы, и достигнутые успехи – это победа народа и результат политического расчета и мудрости лидера АНК Левона Тер-Петросяна.
Как отметил Сасун Микаелян, в стране происходят коренные изменения, свидетельством чего является изменение подхода армянских телекомпаний к освещению митингов АНК. Микаелян заметил, что между властью и оппозицией формируются новые отношения, создаются предпосылки для восстановления в стране конституционного строя. Экс-депутат подчеркнул, что все это создает возможность для возвращения власти народу и для решения существующих в стране проблем.