31 Մայիս 2011 - 18:00 AMT
Երևանում կայացավ ընդդիմադիր Հայ Ազգային Կոնգրեսի հերթական հանրահավաքը: Ինչպես և անցյալ անգամ, այս հանրահավաքը նույնպես կայացավ Ազատության հրապարակում, որը ՀԱԿ-ը խորհրդանշական է համարում հայ ժողովրդի համար: Այս հանրահավաքը նախորդներից տարբերվում էր նրանով, որ համաներման հայտարարումից հետո դրան մասնակցում էին քրեակատարողական հիմնարկներից ազատ արձակված ՀԱԿ-ի կողմնակիցներ, այդ թվում` ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր Սասուն Միքայելյանն ու «Հայկական ժամանակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանը: Բացի դրանից, ընդդիմությունը ձեռնպահ մնաց հանրահավաքի մասնակիցների կոնկրետ թիվը նշելուց: Հայաստանի Ոստիկանության տվյալներով, հանրահավաքին շուրջ 6000 մարդ է մասնակցել: Մեկնաբանելով Ոստիկանության հաղորդագրությունը` ՀԱԿ-ի համակարգողն ասել է. «Դա կատարյալ անհեթեթություն է և վկայում է պրոֆեսիոնալիզմի իսպառ բացակայության մասին»:
Ազատության մաքրված հրապարակն ու փակ ճանապարհները
Երևանի Ազատության հրապարակը նախօրոք պատրաստվել էր Հայ ազգային կոնգրեսի հանրահավաքի անցկացմանը: Մայիսի 28-ին «Գոհար» համույթի համերգի համար տեղադրված ժամանակավոր բեմն ու ամֆիթատրոնը ապամոնտաժվել էին: Սակայն հանրահավաքից մի քանի ժամ առաջ ընդդիմության կողմնակիցները հայտարարեցին, որ մարզերից Երևան տանող ճանապարհները փակ են: Վանաձորում բնակվող ընդդիմության կողմնակիցները բողոքում էին, թե չեն կարողանում Երևան հասնել և մասնակցել ՀԱԿ-ի հանրահավաքին: Հայաստանի մեծությամբ երրորդ քաղաքի` Վանաձորի ավտոկայանում այսօր չկան միկրոավտոբուսներ, որոնք ամեն օր ժամանում են Երևան: Մինչդեռ Հայաստանի Ճանապարհային ոստիկանությունը հայտնել էր, որ մարզերից Երևան տանող բոլոր ճանապարհները բաց են, և որ մայրաքաղաք ժամանելու հետ կապված ոչ մի խնդիրներ չպետք է առաջանան:
Տոնական հանրահավաք
Հանրահավաքը սկսվեց երևանյան ժամանակով 19:00-ին: Այն բացեց Հայոց Համազգային Շարժման (ՀՀՇ) վարչության նախագահ Արամ Մանուկյանը: «Այսօր Հայաստանում տոն է, քանի որ մենք լուրջ քայլ ենք կատարել ժողովրդավարության ճանապարհին»,- ասել է Մանուկյանը:
Հանրահավաքի ժամանակ ելույթ է ունեցել նաև համաներմամբ ազատ արձակված «Հայկական ժամանակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանը: Նա ընդգծել է Հայաստանում արտահերթ խորհրդարանական և նախագահական ընտրությունների անցկացման անհրաժեշտությունը: ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր Սասուն Միքայելյանն իր հերթին, ողջունելով հավաքվածներին, հայտնել է, որ ՀԱԿ-ի այսօրվա հանրահավաքը բեկումնային է: Միքայելյանը նկատել է, որ իշխանության և ընդդիմության միջև նոր հարաբերություններ են ձևավորվում, նախադրյալներ են ստեղծվում երկրում սահմանադրական կարգերի վերականգնման համար:
Տեղ գտան նաև փոքր միջադեպեր
Հանրահավաքի ժամանակ ընդդիմության կողմնակիցների միջև ոչ մեծ միջադեպ տեղի ունեցավ: Ընդդիմության կողմնակից Վարդգես Գասպարին պահանջեց, որպեսզի 2008թ. մարտի 1-2-ի անկարգությունների գործով դատապարտված և վերջերս համաներմամբ ազատ արձակված Արա Հովհաննիսյանը լքի հանրահավաքի տրիբունան, և սկսեց նրան մի շարք հանցագործություններում մեղադրել: Նիկոլ Փաշինյանին հաջողվեց հանգստացնել Վարդգես Գասպարիին: Լրագրողների այն հարցին, թե ինչ հանցագործություններում է Գասպարին մեղադրում Հովհաննիսյանին, Գասպարին հրաժարվեց մեկնաբանել:
Լևոն Տեր-Պետրոսյանը շնորհավորեց ՀԱԿ-ի կողմնակիցներին և նախանշեց հետագա գործողությունները
ՀԱԿ-ի առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, ելույթ ունենալով հանրահավաքի ժամանակ, շնորհավորեց հավաքվածներին «Հայ Ազգային Կոնգրեսի առաջ քաշած երեք պահանջների կատարման» կապակցությամբ, ինչը, նրա խոսքով, պետք է եռամյա պայքարի ամենախոշոր հաղթանակը համարել: Նա անդրադարձավ իշխանությունների հետ հնարավոր երկխոսությանը` հայտնելով, ՀԱԿ-ի բանակցությունների օրակարգը չի փոխվել`Հայաստանում արտահերթ նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունների անցկացում: Տեր-Պետրոսյանը հաղորդեց, որ առաջիկա օրերին կորոշվի ՀԱԿ-ի պատվիրակության կազմը, որը կբանակցի իշխանությունների հետ: Սակայն իշխանությունները նույնպես պետք է հրապարակեն ՀԱԿ-ի հետ բանակցությունների օրակարգը:
ՀԱԿ-ը կշարունակի հանրահավաքները
ՀԱԿ-ի առաջնորդի խոսքով, իշխանությունների հետ բանակցությունների գործընթացում ՀԱԿ-ը կշարունակի հանրահավաքներ անցկացնել: Նա հայտնել է, որ Կոնգրեսի հաջորդ հանրահավաքը կկայանա հունիսին, կոնկրետ ամսաթվի մասին կհաղորդվի ավելի ուշ: Ինչպես հայտնել է Տեր-Պետրոսյանը, այդ հանրահավաքների ժամանակ ՀԱԿ-ը հանրությանը կհաղորդի բանակցությունների ընթացքի մասին: Հանրահավաքի ավարտից հետո սկսվեց ՀԱԿ-ի երթը, որից հետո մասնակիցները վերադարձան Ազատության հրապարակ: Մոտ կես ժամ մնալով հրապարակում` ՀԱԿ-ի կողմնակիցները վանկարկում էին «Լևո'ն, նախագա'հ», որից հետո հեռացան տուն:

31 Май 2011 - 18:00 AMT
В Ереване прошел очередной митинг оппозиционного Армянского национального конгресса. Как и в прошлый раз, этот митинг также прошел на площади Свободы, которую АНК называет символичной для армянского народа. Этот митинг отличался от предыдущих тем, что после объявления амнистии в нем приняли участие освобожденные из заключения сторонники АНК, в том числе экс-депутат НС РА Сасун Микаелян и главный редактор оппозиционной газеты “Айкакан Жаманак” Никол Пашинян. И, помимо прочего, оппозиция воздержалась назвать конкретное число участников митинга.
По данным Полиции Армении, в митинге приняло участие 6000 человек. Комментируя это сообщение Полиции, координатор АНК сказал: “Это полная чушь и свидетельствует о полном отсутствии профессионализма”.
Очищенная площадь Свободы и закрытие дороги
Площадь Свободы была заранее подготовлена для проведения митинга АНК. Временная сцена и амфитеатр, которые были установлена для проведения 28 мая концерта, были разобраны. Однако еще за несколько часов до начала митинга сторонники оппозиции заявили, что дороги, ведущие из областей в Ереван, закрыты. Сторонники оппозиции, проживающие в Ванадзоре, жаловались, что не могут приехать в Ереван и принять участие в митинге АНК, поскольку на автовокзале Ванадзора нет микроавтобусов, которые ежедневно ездят в Ереван. Дорожная полиция Армении, однако, заявила, что все дороги, ведущие из областей в Ереван, открыты, и никаких проблем с приездом в столицу возникать не должно.
Праздничный митинг
Митинг начался в 19:00 часов по ереванскому времени. Его открыл председатель правления Армянского общенационального движения (АОД) Арам Манукян. «Сегодня праздник в Армении, так как мы сделали серьезный шаг на пути к демократии», – сказал Манукян.
На митинге выступил освобожденный по амнистии главред газеты «Айкакан Жаманак» Никол Пашинян. Он подчеркнул необходимость проведения в Армении внеочередных президентских и парламентских выборов. Другой освобожденный, экс-депутат парламента Армении Сасун Микаелян, поприветствовав собравшихся, заявил, что сегодняшний митинг АНК является переломным. Микаелян, заметил, что между властью и оппозицией формируются новые отношения, создаются предпосылки для восстановления в стране конституционного строя.
Не обошлось и без маленьких инцидентов
На митинге произошел маленький инцидент. Сторонник оппозиции Вардгес Гаспари потребовал, чтобы освободившийся недавно по амнистии Ара Ованнисян, который был осужден по делу о беспорядках 1-2 марта 2008 года, покинул трибуну митинга и начал обвинять его в ряде преступлений. Николу Пашиняну удалось успокоить Вардгеса Гаспари. На вопрос журналистов, в каких преступлениях Гаспари обвиняет Ованнисяна, Гаспари отказался отвечать.
Левон Тер-Петросян поздравил сторонников АНК и обозначил дальнейшие действия
Лидер АНК Левон Тер-Петросян, выступая на митинге, поздравил собравшихся с «выполнением властями трех важнейших требований, выдвинутых оппозицией», что, по его словам, надо считать самой крупной победой трехлетней всенародной борьбы. Он коснулся возможного диалога с властями, заявив, что повестка переговоров АНК не изменилась – проведение в стране внеочередных парламентских и президентских выборов. Тер-Петросян сообщил, что в ближайшие дни будет сформирована группа, которая будет вести переговоры с властями. Однако, власти должны также обнародовать повестку переговоров с АНК.
АНК будет продолжать митинги
По словам лидера АНК, в процессе переговоров с властями АНК будет продолжать проводить митинги. Как заявил Левон Тер-Петросян, следующий митинг конгресса состоится в июне, конкретная дата будет сообщена позже. Как сообщил Тер-Петросян, на этих митингах АНК сообщит обществу о ходе переговоров. После завершения митинга, началось шествие АНК, после которого участники вновь вернулись на площадь Свободы. Оставаясь на площади около получаса, сторонники АНК скандировали “Левон – президент!”, а затем мирно разошлись по домам.