Հայաստանի իշխող Հանրապետական կուսակցությունից (ՀՀԿ) պատգամավոր Գագիկ Մինասյանը գտնում է, որ Սոչիի պայմանավորվածություններն ավելի ձեռնտու են Հայաստանին, քան թարմացված Մադրիդյան սկզբունքները: Նա նշել է, որ դատելով, մասնավորապես, Սոչիում Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի մասնակցությամբ եռակողմ հանդիպումներից հետո Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի արձագանքից, կարելի է ենթադրել, որ համանախագահների առաջարկները շարժվում են հայկական կողմի նախընտրած ուղով և հեռանում ադրբեջանական կողմի զբաղեցրած դիրքորոշումից: «Հետևաբար, առանց մեծ կասկածների կարելի է հայտարարել, որ Սոչիի առաջարկները շատ ավելի ընդունելի և իրագործելի են հայկական կողմի համար, քան ադրբեջանական»: Մինասյանը նկատել է նաև, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների նախագահների` Դովիլի հայտարարությունում հղում կա ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ Սոչիի պայմանավորվածություններին, այլ ոչ թե Մադրիդյան սկզբունքներին:
Նա ավելացրել է, որ մոտ ժամանակներս կարելի է ակնկալել գործընթացի երկու հնարավոր զարգացումներից մեկը. կա'մ հակամարտությունն ուժով լուծելու` Ադրբեջանի կոշտ, ապակառուցողական քաղաքականության շարունակում, ինչը նրան խոցելի դրության մեջ կդնի, կա'մ էլ նա կհետևի կոչերին ու պարտադրմանը և կմոտենա այն սկզբունքներին, որոնք արձանագրվել են Սոչիում, և որոնք մեզ ավելի ձեռնտու են, քան թարմացված Մադրիդյան սկզբունքները»:
Մինասյանը մեկնաբանել է նաև ընդդիմադիր Հայ Ազգային Կոնգրեսի առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հայտարարությունն այն մասին, որ հայկական կողմից` ղարաբաղյան հակամարտությունում ստատուս-քվոյի պահպանման ռեսուրսներն արդեն սպառվում են: «Այդ մասին պարոն Տեր-Պետրոսյանն առաջին անգամ չէր խոսում երեկ: Այդ մասին նա խոսել է նաև շատ տարիներ առաջ»,- հեգնանքով նկատել է նա:
Մարտի 5-ին Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանը, Դմիտրի Մեդվեդևը և Իլհամ Ալիևը Սոչիում բանակցությունների արդյունքում ընդունել են համատեղ հայտարարություն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ: Ինչպես նշվում է փաստաթղթում, առաջնորդները քննարկել են 2010-ի հոկտեմբերի 27-ին Աստրախանում կայացած հանդիպման ժամանակ ընդունված եռակողմ հայտարարության գործնական իրագործման հարցերը: Մասնավորապես, նախագահները պայմանավորվել են կարճ ժամկետում ավարտել ռազմագերիների փոխանակման գործընթացը: Բացի դրանից, փաստաթղթում նշվում է «բոլոր վիճելի հարցերը խաղաղ միջոցներով լուծելու և զորքերի շփման գծում միջադեպերի հետաքննության անցկացման ձգտումը կողմերի մասնակցությամբ ԵԱՀԿ ՄԽ հովանու ներքո ԵԱՀԿ գործող նախագահի հատուկ ներկայացուցչի աջակցությամբ»:

Member of the Republican Party of Armenia (RPA) parliamentary group Gagik Minasyan said the Sochi agreements on the Karabakh conflict settlement are more advantageous for Armenia than the revised Madrid Principles.
Minasyan noted that, judging from Azerbaijani President Ilham Aliyev’s reaction after trilateral meetings with participation of Russian President Dmitry Medvedev, specifically the meeting in Sochi, one can assume that the Co-Chairmen’s proposals proceed in the direction, to which the Armenian side is adhered, and deviate from the stance supported by Azerbaijan.
“Thus, one can state that the Sochi proposals are much more acceptable and practicable for the Armenian side than Azerbaijan,” Minasyan said, adding that the Deaville statement adopted by the leaders of the OSCE Minsk Group Co-chair countries makes a reference to the Sochi agreements, but not the Madrid Principles for the Karabakh conflict settlement.
According to Minasyan, the events can develop by two scenarios: either Azerbaijan will continue its tough and destructive policy for solving the conflict by force, what will place it in a vulnerable position, or Azerbaijan will follow the calls and come closer to the principles fixed in Sochi. And these principles are more advantageous for us, than the Madrid Principles, said Minasyan.
Minasyan also commented on the statement of leader of the opposition Armenian National Congress Levon Ter-Petrossian that the Armenian side is exhausting the resources for keeping the status-quo in the Karabakh conflict. “Ter-Petrossian made similar statements many years ago as well,” he said.
Armenian, Russian and Azerbaijani Presidents – Serzh Sargsyan, Dmitry Medvedev and Ilham Aliyev – adopted a joint statement on the Nagorno Karabakh conflict settlement based on the results of their negotiations in Sochi. The document reads that the Presidents considered matters of practical implementation of the trilateral statement adopted during the October 27, 2010, meeting in Astrakhan. Specifically, the Presidents agreed to finalize the swap of POWs as soon as possible. The document stresses the parties’ willingness “to solve all disputable matters peacefully and conduct investigation of possible incidents along the ceasefire line under the auspices of the OSCE Minsk Group through the assistance of Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office.” “The Presidents stressed the importance of their regular contacts on the Nagorno Karabakh conflict settlement and agreed to continue them in such format in addition to the activity of the OSCE Minsk Group Co-Chairmen,” the statement reads.